Արեւմտյան Հայաստանի հայերի երկրորդ Կոնգրեսը կկայանա Փարիզի արվարձանում` Սեւրում, նոյեմբերի 21-ին եւ 22-ին: Կոնգրեսը տեղի կունենա «Սամվել Մուրադ» ուսումնարանի դահլիճում: Միջոցառման ընթացքում կանցկացվեն սեմինարներ եւ կլոր սեղաններ` նվիրված Արեւմտյան Հայաստանին ու արեւմտահայերի իրավունքներին: Կոնգրեսի արդյունքում որոշումներ կկայացվեն 2010թ. կազմակերպության գործունեության առնչությամբ, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:
Կոնգրեսն իր աշխատանքը կավարտի նոյեմբերի 22-ին` այն օրը, երբ լրանում է ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կողմից Արեւմտյան Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ սահմանի որոշման 89 տարին, այդ սահմանը որոշիչ դարձավ Առաջին աշխարհամարտի արդյունքում կնքված Սեւրի հաշտության պայմանագրի համար: Սեւրում տեղական իշխանությունները Սեւրի պայմանագրին նվիրված ցուցահանդես են կազմակերպել, որտեղ ցուցադրվում են զանազան փաստաթղթեր, քարտեզներ եւ լուսանկարներ:

18 Ноябрь 2009 - 15:27 AMT
Второй Конгресс Армян Западной Армении пройдет в пригороде Парижа – Севре 21 и 22 ноября. Конгресс пройдет в помещении училища «Самвел Мурад». В ходе мероприятия буду проведены семинары и круглые столы, посвященные Западной Армении и правам армян Западной Армении. Итогами Конгресса станут решения, касающиеся деятельности организации в 2010 году, передает газета армян России «Еркрамас».
Конгресс завершит свою работу 22 ноября, в день, когда исполняется 89 лет определения президентом США Вудро Вильсоном границы между Западной Арменией и Турцией, которая стала определяющей для заключенного по итогам Первой мировой воны Севрского мирного договора. В Севре местными властями организована выставка, посвященная Севрскому договору, на которой демонстрируются различные документы, карты и фотографии.