Նոյեմբերի 17-ին հայոց խորհրդարանականները մասնակցեցին ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 55-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին: Նստաշրջանում Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ ղեկավար Դավիթ Միլիբենդի ելույթից հետո, «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբավորման ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը նրան է դիմել հարցով, որի ընթացքում նշել է տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության խախտումների պատճառները: «Ադրբեջանը շարունակում է ավելացնել իր ռազմական ծախսերը, որպեսզի նոր պատերազմ սանձազերծի: Ինչպես ասաց զեկուցողներից մեկը «նրանք ծախսում են իրենց այսօրվա եւ վաղվա փողերը, որպեսզի իրականացնեն երեկվա նպատակները»: Այսօր մի խումբ փորձագետներ հայտարարում են տարածաշրջանում պատերազմի աճող ռիսկի մասին: Ինչպիսի՞ դաս քաղեցիք անցյալ տարվա հակամարտությունից, որը հաշվի կառնեիք Հարավային Կովկասում նոր պատերազմը կանխելու համար», – ասել է Ստեփան Սաֆարյանը:
Պատասխանելով` Դավիթ Միլիբենդը, մասնավորապես, ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի որոշակի միջազգային կառույցների համագործակցությամբ` ԵԱՀԿ շրջանակներում եւ, վերջապես, ՆԱՏՕ-Ռուսաստան երկխոսության միջոցով:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարի պատասխանից հետո ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչն արտահայտել է իր դժգոհությունը` ասելով, որ նմանատիպ նիստերում տեղին չէ քննարկել երկու երկրների խնդիրները եւ անմիջապես մոռանալով իր խոսքերը, անդրադարձել է Ադրբեջանի ու Վրաստանի, այսպես կոչված, «բռնազավթված հողերին» եւ այդ հարցերում ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումներին:
Միլիբենդը պատասխանել է, որ ՆԱՏՕ-ն հարգում է բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը, աջակցում է ԵԱՀԿ գործունեությունը եւ բարձր է գնահատում այդ կազմակերպության ջանքերը` ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարի պատասխանից հետո Ադրբեջանի պատվիրակությունը լքել է նիստերի դահլիճը, հաղորդում է «Ժառանգություն» խմբակցության մամլո ծառայությունը:

17 ноября армянские парламентарии приняли участие в работе 55-ой сессии Парламентской Ассамблеи НАТО. После выступления главы МИД Великобритании Дэвида Милибенда, руководитель парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян обратился к нему с вопросом, попутно указав на причину нарушения военного баланса в регионе. «Азербайджан продолжает увеличивать свои военные расходы для того, чтобы развязать новую войну. Как сказал один из докладчиков «они тратят свои сегодняшние и завтрашние деньги для реализации вчерашней цели». На сегодняшний день ряд экспертов заявляют о нарастающем риске войны в регионе. Какой урок вы извлекли от прошлогоднего конфликта, который бы учли для предотвращения новой войны на Южном Кавказе?» – сказал Степан Сафарян.
В своем ответе Дэвид Милибенд, в частности, отметил, что карабахский конфликт должен быть решен при содействии определенных международных структур, в рамках ОБСЕ и наконец-то, в диалоге НАТО-Россия.
После ответа главы МИД Великобритании представитель азербайджанской стороны выразил свое недовольство, сказав, что подобные заседания не место для обсуждения проблем двух стран, но сразу же забыв о своих словах, обратился к вопросу так называемых «оккупированных территорий» Азербайджана и Грузии, и о позиции НАТО по этому вопросу.
На это Милибенд ответил, что НАТО уважает территориальную целостность всех стран, поддерживает деятельность ОБСЕ и высоко оценивает усилия организации в решении карабахского конфликта.
После ответа главы МИД Великобритании азербайджанский депутат покинул зал заседания, сообщает пресс-служба фракции «Наследие».