«Իր հայտարարության մեջ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության ղեկավարը հաստատեց հետխորհրդային տարածքում բոլոր հակամարտությունների համար բանակցությունների ձեւաչափի պահպանումը»,- նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԺ կառավարական ժամի ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պատասխանելով «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի հարցին:
Նալբանդյանի խոսքով, եթե այդ հայտարարությունը պրոյեկտել կոնկրետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա, ապա կարելի է վստահորեն նշել, որ հայկական կողմին ձեռնտու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունների ներկայիս ձեւաչափը, ինչը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին, որն ամեն կերպ քննադատում է այդ ձեւաչափը:
Խոսելով արցախյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին ԼՂՀ անմիջական մասնակցության մասին` Նալբանդյանը նշեց, որ հայկական կողմն այդ հարցը բարձրացնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ: «Հայաստանը ոչ միայն բարձրացնում է այդ հարցը, այլեւ միշտ հանդես է գալիս այն հայտարարությամբ, որ բանակցությունների ժամանակ առանց ԼՂՀ ուղղակի մասնակցության անհնար է անգամ կազմել այդ խնդրի շուրջ վերջնական պայմանագրի նախագիծը, կամ ընդհանրապես հակամարտության որեւէ լուծման հանգել»,- ընդգծեց Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:

“В своем заявлении глава министерства ИД России Сергей Лавров подтвердил сохранение формата переговоров по всем конфликтам на постсоветском пространстве”,- 18-го ноября время правительственного часа в НС РА подчеркнул министр ИД Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос председателя правления партии “Наследие”, депутата Армена Мартиросяна.
По словам Налбандяна, если проецировать это заявление конкретно на нынешней процесс нагорно-карабахского урегулирования, то можно с уверенностью отметить, что армянскую сторону устраивает нынешней формат переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ, чего нельзя сказать об Азербайджане, который всячески критикует этот формат.
Говоря о прямом участии НКР в переговорах по урегулированию арцахского конфликта, Налбандян отметил, что армянская сторона поднимает этот вопрос на всех встречах с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. “Армения не только поднимает этот вопрос от встречи к встрече, но и всегда выступает с заявлением, что без прямого участия НКР в переговорах невозможно даже составить проект окончательного договора по этой проблеме, или вообще придти к какой-либо развязке конфликта”, – подчеркнул глава МИД Армении.