18 Նոյեմբեր 2009 - 16:35 AMT
«Տիգրան Սարգսյանի մուտքը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն սպասելի էր, քանի որ այդ քաղաքական ուժը, աստիճանաբար սերտաճելով իշխանության ապարատի հետ, գնալով նմանվում է ԽՍՀՄ ժամանակների Կոմւոնիստական կուսակցությանը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, ԽՍՀՄ ժամանակ, ինչպես եւ այժմ, բարձրաստիճան պետական պաշտոն զբաղեցնելու ցանկություն ունեցող մարդը պետք է Հայաստանի կառավարող կուսակցությունից լինի:
Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ Տիգրան Սարգսյանի մուտքը ՀՀԿ նաեւ Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից պաշտպանական քայլ էր, «քանի որ նրա դաշնակիցները փորձում են ամեն կերպ թուլացնել Սարգսյանի դիրքերը, որպեսզի համապատասխան հող նախապատրաստեն Քոչարյանի վերադարձի համար մեծ քաղաքականություն»:
Հայաստանի Քաղաքագետների միության նախագահ նշեց, որ Տիգրան Սարգսյանի մուտքով ՀՀԿ նրա գործունեության համար արդեն պատասխանատվություն է կրում Հայաստանի կառավարող կուսակցությունը:

18 Ноябрь 2009 - 16:35 AMT
“Вступление премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в Республиканскую партию Армении было ожидаемым, так как это политическая сила, срастаясь с аппаратом власти, все более становится похожей на Коммунистическую парию во времена СССР”, – на пресс-конференции в Ереване отметил председатель Союза политологов Армении Амаяк Оганисян.
По словам Оганисяна, как во времена СССР, так и сейчас, человек желающий занять высокопоставленный государственный пост, должен быть из правящей партии Армении.
Оганисян подчеркнул, что вступление Тиграна Саркисяна в РПА было также защитным ходом от экс-президента Армении Роберта Кочаряна, “так как его союзники всячески пытаются ослабить позиции Саркисяна, чтобы создать соответствующую почву для возвращения Кочаряна в большую политику”.
Председатель Союза политологов Армении отметил, что уже вступлением Тиграна Саркисяна в РПА за его деятельность несет ответственность также правящая партия Армении.