Առաջիկա ամիսներին լուրջ առաջխաղացում Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործում չի լինի: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի ու քաղաքական հարցերով պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
«Հայաստանն ու Թուրքիան սպասում են, թե ով կանի հաջորդ քայլը: Այն փաստը, որ Արձանագրությունները դեռեւս չեն ներկայացվել վավերացման Թուրքիայի խորհրդարանում եւ դեռ չեն ներկայացվել Հայաստանի Սահմանադրական դատարան, վկայում են այն մասին, որ մենք այդ փաստաթղթերի վավերացմանն ուղղված լուրջ քայլեր չենք տեսնի»,-ասել է Կ.Մանոյանը:
Ըստ նրա, մինչեւ 2010թ. փետրվար-մարտը, մինչեւ ապրիլի 24-ը Անկարան այդ ուղղությամբ քայլ չի անի: «Թուրքիան չի վավերացնի Արձանագրությունները, քանի դեռ Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացում կողմերը չեն հասել առաջընթացի»,-ասել է Կիրո Մանոյանը: Նա հավանական է համարում նաեւ Արձանագրությունների վավերացման ձգձգումը մի քանի տարի: «Համաշխարհային պրակտիկայում քիչ չեն դեպքերը, երբ ստորագրված պայմանագրերը արդեն շուրջ 20 տարի է չեն վավերացվում»,-ասել է նա:
Մանոյանը չի բացառել, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը կարող է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը կիրառել որպես ճնշման միջոց Անկարայի հանդեպ` Արձանագրությունների վավերացմանն հարցում:

В течение ближайших месяцев серьезных подвижек по ратификации подписанных Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений не будет. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Центрального офиса Ай Дата по политическим вопросам Армянской революционной федерации Дашнакцутюн Киро Маноян.
“Армения и Турция ожидают, кто из них сделает следующий шаг. Тот факт, что Протоколы пока не представлены на ратификацию в турецком парламенте и пока не поступили в Конституционный суд Армении, свидетельствует о том, что мы не увидим серьезных подвижек по ратификации этих документов”,- сказал Киро Маноян.
По его словам, до февраля-марта 2010 года, до 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян) Анкара не сделает ни шага в этом направлении. “Турция не ратифицирует Протоколы, пока в переговорном процессе по карабахскому урегулированию стороны не достигнут прогресса”,- сказал Киро Маноян. Он считает вероятным также затягивание ратификации армяно-турецких Протоколов на несколько лет. “В мировой практике немало подписанных договоров, которые вот уже 20 лет не прошли ратификацию”,- сказал он.
Глава Ай Дата не исключил, что Конгресс США применит резолюцию о Геноциде армян в качестве метода давления на Анкару для ратификации Протоколов.