Նոյմեբրի 19-ին Երեւանում Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը եւ Լեհաստանի Բարձարգույն վերահսկիչ պալատի ղեկավար, Եվրոպական երկրների բարձրագույն վերահսկիչ պալատների կազմակերպության` EUROSAI-ի նախագահ Յացեկ Եզերսկին համաձայնագիր են ստորագրել համագործակցության մասին: Այդ մասին ԱԺ-ում Եզերսկու հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը:
Ըստ Զաքարյանի, լեհական կողմի հետ այդ համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանում նախատեսվում է բնապահպանական վերահսկողություն իրականացնել, քանի որ Լեհաստանը այդ ոլորտում ունի վերահսկման լավագույն փորձը:
Զաքարայնը հաղորդել է նաեւ, որ Հայաստանի Վերահսկիչ պալատը սերտորեն համագործակցում է Գերմանիայի, Նիդերլանդների, ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի ու Բուլղարիայի նման գերատեսչությունների հետ: «2009թ. դեկտեմբերին ՀՀ եւ Գերմանիայի Վերահսկիչ պալատները համատեղ ստուգումներ կիրականացնեն ճանապարհային շինարարության ոլորտում»,-ասել է Զաքարյանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ Գերմանիան շարժական լաբորատորիա կտրամադրի Հայաստանին, որը կարող է օրեկան ստուգել շուրջ 300 կմ ճանապարհ:

19 Ноябрь 2009 - 10:11 AMT
19-го ноября в Ереване председатель Контрольной палаты Армении Ишхан Закарян и глава Высшей контрольной палаты Польши, председатель Организации высших контрольных палат европейских стран – EUROSAI Яцек Езерский подписали соглашение о сотрудничестве. Об этом на совместной пресс-конференции в НС РА с председателем EUROSAI Яцеком Язерским, заявил председатель Контрольной палаты Армении Ишхан Закарян.
По словам Закаряна, в рамках этого соглашения с польской стороной, предусмотрено в Армении осуществления экологического контроля, поскольку Польша имеет наилучший европейский опыт контроля в экологической сфере.
Ишхан Закарян также сообщил, что Контрольная палата Армении тесно сотрудничает с подобными ведомствами Германии, Нидерландов, России, Франции и Болгарии. “В декабре 2009 года контрольные палаты Армении и Германии начнут осуществление совместных проверок в сфере дорожного строительства”, – подчеркнул Закарян.
Он также добавил, что Германия предоставит армянской стороне мобильную лабораторию, которая может за день осуществлять проверку около 300 километров дорог.