Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին ելույթը լի էր հակասություններով: Մի կողմից, ՀՀ առաջին նախագահը պահանջում է Հայաստանի գործող նախագահի հրաժարականը, մյուս կողմից` գործարք է առաջարկում երկրի ղեկավարությանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն գործարք է առաջարկում Հայաստանի իշխանություններին, որպեսզի վերջիններս թույլ տան ՀԱԿ-ին դառնալ ձեւավորված քաղաքական ուժ, որը կկարողանա ողջ մնալ մինչ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները»,-ասել է Կիրո Մանոյանը:
Ըստ նրա, առաջին նախագահի ելույթն ուղղված էր ՀՅԴ-ի դեմ: «Դաշնակցությունն, ըստ Լ.Տեր-Պետրոսյանի, միակ պատճառն է, որով ՀԱԿ-ը կորցրեց մենաշնորհը Հայաստանի ընդդիմադիր դաշտում»,-ասել է Հայ Դատի ղեկավարը:

Недавнее выступление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна полно противоречий. С одной стороны, он требует отставки действующего президента Армении, с другой – предлагает сделку руководству страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Центрального офиса Ай Дата по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
“Левон Тер-Петросян предлагает сделку властям Армении, чтобы последние позволили АНК стать сформировавшейся политической силой, которая сможет выжить до предстоящих парламентских выборов в стране”,- сказал Киро Маноян.
По его словам, выступление первого президента было направлено против АРФД. “Дашнакцутюн, по мнению Левона Тер-Петросяна, является единственной причиной, по которой АНК потерял монополю на оппозиционном поле Армении”,- подчеркнул глава Ай Дата.