19 Նոյեմբեր 2009 - 12:53 AMT
«Մինչեւ հիմա Հայաստանում պետական մակարդակով չէր անցկացվել լուրջ աշխատանքային թրաֆիքինգի դեպքերի հետազոտություններ», – ասել է նոյեմբերի 19 կայացած մամլո ասուլիսում Հայաստանում միջազգային աշխատանքի կազմակերպման ծրագրերի ղեկավար Նվեր Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի մարզերում շվեցարական փորձագետի ղեկավարության տակ 70 մասնագետներից կազմված խումբը կուսումնասիրի թրաֆիքինգի դեպքերը: Հետազոտման արդյունքները կհրատարակվեն 2010 թ-ի փետրվարին:
«Հայաստանի հանրապետական գործատուների միությունը եւ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը «Հայաստանում, Ադրբեջանում եւ Վրաստանում թրաֆիքինգի դեմ պայքարի համապարփակ» ծրագրի շրջանակներում հայերեն եւ վրացերեն լեզուների թարգմանեցին «Հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի» ձեռնարկը: Ձեռնարկը նախատեսված է գործատուների համար: Ադրբեջաներեն այն կթարգմանվի ավելի ուշ:
«Ձեռնարկի նպատակն է`տեղեկացնել գործատուներին եւ աշխատողներին նրանց իրավունքների մասին, որպեսզի կանխարգելվեն թրաֆիքինգի դեպքերը», – նշել է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության փորձագետ, ձեռնարկի հեղինակ Ֆիլիպ Հանթերը:
Ձեռնարկը բաղկացած է 7 հատորներից, որոնք ներառում են հետեւյալ թեմաները` հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարելու գործողությունների մշակման խորհուրդներ, սկզբունքները, աշխատանքային հմտությունների զարգացման եւ մասնագիտական ուսուցման հետ կապված հարցերը եւ այլն:

19 Ноябрь 2009 - 12:53 AMT
“До сих пор в Армении на государственном уровне не проводились серьезные исследования случаев трудового траффикинга», – 19 ноября в ходе пресс-конференции сказал руководитель программ Международной организации труда в Армении Нвер Саркисян.
По его словам, в областях Армении группа из 70 специалистов во главе со швейцарским экспертом будет изучать случаи траффикинга. Результаты исследования будут опубликованы в феврале 2010 года.
Саркисян также отметил несколько основных признаков случая траффикинга, в том числе конфискацию документов у работников и насильственное задержание на работе.
“Республиканский союз работодателей Армении (РСРА) и Международная организация труда (МОТ) в рамках “Всеобъемлющей программы по борьбе с траффикингом в Армении, Азербайджане и Грузии” перевели на грузинский, армянский языки и издали пособие “Борьба с принудительной работой”. Пособие предусмотрено для работодателей. На азербайджанском языке оно будет издано позже. Пособие – результат длительного и продуктивного сотрудничества и социального диалога”, – сообщил руководитель программ МОТ в Армении, подчеркнув важность пособия для будущих исследований.
“Цель пособия – информировать работодателей и работающих об их правах, чтобы предотвратить все случаи траффикинга”, – отметил международный эксперт МОТ, автор пособия Филипп Гантер.
“Борьба с принудительной работой” состоит из 7 томов, которые включают в себе информацию о принципах разработки действий против принудительной работы, о вопросах, связанных со специальным образованием и развитием трудовых навыков, а так же с трудовой миграцией и т.д.