Հայ մշակութաբանների համար ավելի դյուրին է մեկնել Փարիզ կամ Լոս Անջելես, քան Մոսկվա: Այդ մասին հայտարարել է «Նոր Երուսաղեմներ. Սրբազան տարածքների մեհենագրությունն ու պատկերագրությունը» գիրք-ժողովածուի կազմող-խմբագիր Ալեքսեյ Լիդովը: Նրա խոսքերով, ի տարբերություն Ռուսաստանի, որտեղ այդ մեխանիզմը չի գործում, հայ մշակութաբանների ուղեւորությունները Եվրոպա հովանավորվում են: «ՌԴ կառավարությունը շատ երկար էր «քնած» եւ ժամանակն է բեկում մտցնել այդ իրավիճակում»,-ասել է Ալեքսեյ Լիդովը` հավելելով, որ թուլանում է սերունդների կապը:
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն կիսել է Լիդովի մտահոգությունը, նշելով հայ-ռուսական կապերի վերականգնման անհրաժեշտությունը: «Գյումրիում կա «Պատվի բլուր», որտեղ թաղված են 156 ռուս սպաներ: Նույն տեղում կառուցվել է Հուշահամալիր, որը ժամանակի հետ քանդվել է: Մենք ցանկանում ենք վերականգնել այդ հուշարձանը»,-ասել է Կովալենկոն` հավելելով, որ դա համատեղ հայ-ռուսական նախագիծ է: Ըստ նրա, հուշարձանի բացման արարողությունը տեղի կունենա Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթնակի 65-ամյակի շեմին:
Իր հերթին Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան խորհրդական ու Ռոսհամագործակցության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովն ասել է, որ Ռուսաստանն արդեն սկսում է գործել: «Հայաստանում կբացվի Ռուսաց լեզվի կենտրոնը: Դա առաջին նման կենտրոնը կլինի ԱՊՀ-ում»»-ասել է նա` հավելելով, որ արդեն վերականգնվել է Հայաստանում ռուսաց լեզվի ուսուցիչների ասոցիացիան, իսկ դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ-ում տեղի կունենա ռուսաց լեզվի ուսուցիչների հավաք:

Армянским культуроведам легче поехать в Париж или Лос-Анджелес, чем в Москву. Об этом во время презентации книги-сборника статей ведущих российских и зарубежных исследователей “Новые Иерусалимы. Иеротопия и иконография сакральных пространств”, заявил редактор-составитель книги Алексей Лидов. По его словам, в отличие от России, где этот механизм не действует, поездки армянских культурологов в Европу спонсируются. «Российское правительство очень долго «спало» и наступило время сломать эту ситуацию», – отметил Алексей Лидов, добавив, что ослабевает связь между поколениями.
Посол России в Армении Вячеслав Коваленко разделил беспокойство Лидова, отметив необходимость восстановления армяно-российских связей. «В Гюмри есть «Холм Чести», в котором захоронены 156 российских офицеров. На том же самом месте был построен Мемориал, который со временем был разрушен. Мы хотим восстановить этот памятник», – подчеркнул Коваленко, добавив, что это является совместным армяно-российским проектом. По его словам, церемония открытия памятника состоится к 65-и летию Победы в Великой Отечественной войне.
В свою очередь советник посольства РФ в Армения и глава Россотрудничество Виктор Кривопусков сказал, что Россия уже начинает действовать. «В Армении откроется Центр русского языка. Это будет первый подобный центр в СНГ», – заметил он, добавив, что уже восстановлена Ассоциация преподавателей русского языка в Армении, а 11 декабря ожидается съезд учителей- русистов в РА.