«Հայաստանի կառավարությունը եւ հայկական տնտեսության մեջ գոյություն ունեցող օլիգոպոլիան մեկ միասնական համակարգ է, եւ պետք չէ արհեստականորեն տպավորություն ստեղծել, որ իշխանության գործադիր մարմինը ակտիվ քաղաքականություն է վարում օլիգոպոլիայի դեմ», – նոյեմբերի 19-ին ՀՀ 2010 թ. պետբյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբավորման պատգամավոր Արա Նռանյանը:
Նռանյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը մեկ տարվա ընթացքում օժանդակել է միայն ներմուծման խթանմանը, որն էլ մեծ վնաս է հասցրել տեղական արտադրողներին: «Կառավարության այսպիսի քաղաքականությունը օժանդակել է օլիգոպոլ եւ մոնոպոլ համակարգի զարգացմանը, որը պահպանվել է մինչ այսօր», – ընդգծել է պատգամավորը:
Նա նաեւ նկատել է, որ կառավարության տնտեսական քաղաքականության հետեւանքով այս պահին Հայաստանում մեծ խնդիրներ կան սոցիալական արդարության առումով, եւ այսօրվա պայմաններում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ըստ ամենայնի, չի ստանում հասարակական անհրաժեշտ արձագանք, քանի որ «մարդն ավելի շատ զբաղված է իր առօրյա սոցիալական, քան` ազգային հոգսերով»:

RA Government and the oligopoly in Armenia’s economy are a uniform system, so there’s no need to create an artificial impression that the executive conducts active policy against oligopoly,” ARFD faction member Ara Nranyan told today a Parliament session devoted to 2010 State Budget.
At that he noted that Armenian Government has, over the course of years, assisted only in boosting import which caused serious harm to local producers. “Such policy contributed to the development of oligopoly and monopoly which exist to date,” MP stressed.
According to him, Government’s economic policy has given rise to serious problems in Armenia’s social justice system, and social problems prevent people from being concerned by serious national issues like Armenian-Turkish process.