«Հայաստանի կառավարությունը եւ հայկական տնտեսության մեջ գոյություն ունեցող օլիգոպոլիան մեկ միասնական համակարգ է, եւ պետք չէ արհեստականորեն տպավորություն ստեղծել, որ իշխանության գործադիր մարմինը ակտիվ քաղաքականություն է վարում օլիգոպոլիայի դեմ», – նոյեմբերի 19-ին ՀՀ 2010 թ. պետբյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբավորման պատգամավոր Արա Նռանյանը:
Նռանյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը մեկ տարվա ընթացքում օժանդակել է միայն ներմուծման խթանմանը, որն էլ մեծ վնաս է հասցրել տեղական արտադրողներին: «Կառավարության այսպիսի քաղաքականությունը օժանդակել է օլիգոպոլ եւ մոնոպոլ համակարգի զարգացմանը, որը պահպանվել է մինչ այսօր», – ընդգծել է պատգամավորը:
Նա նաեւ նկատել է, որ կառավարության տնտեսական քաղաքականության հետեւանքով այս պահին Հայաստանում մեծ խնդիրներ կան սոցիալական արդարության առումով, եւ այսօրվա պայմաններում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ըստ ամենայնի, չի ստանում հասարակական անհրաժեշտ արձագանք, քանի որ «մարդն ավելի շատ զբաղված է իր առօրյա սոցիալական, քան` ազգային հոգսերով»:

“Правительство Армении и существующая олигополия в армянской экономике представляют собой единую систему и не нужно искусственно создавать впечатление, что исполнительный орган власти ведет активную политику против олигополии”, – заявил 19-го ноября во время обсуждения госбюджета РА 2010г. депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ара Нранян.
По словам Нраняна, правительство Армении в течение лет содействовало только стимулированию импорта, чем нанесло серьезный ущерб местным производителям. “Подобная политика правительства содействовала развитию олигопольной и монопольной системы, которая сохраняется до сих пор”, – подчеркнул депутат.
Он также заметил, что из-за экономической политики правительства на данный момент в Армении существуют большие проблемы в вопросах социальной справедливости, и в нынешних условиях, процесс нормализации армяно-турецких отношений не получает должного общественного резонанса, так как «человек занят своими повседневными социальными проблемами больше, чем национальными».