Նոյեմբերի 20 -ին Մոսկվայում կանցկացվեն խորհրդակցություններ, որոնք նվիրված են լինելու թեթեւ հրաձգային զենքի եւ շարժական զենիթահրթիռային համալիրների վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ- պետությունների դիրքորոշումների կոորդինացմանը:
«Խորհրդակցությունների նպատակն է` տեղեկատվություն փոխանակել թեթեւ հրաձգային զենքի եւ շարժական զենիթահրթիռային համալիրների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ կոորդինացնել ՀԱՊԿ անդամ- պետությունների դիրքորոշումները այդ հիմնախնդիրների ուղղությամբ` տարբեր միջազգային ֆորումներում քննարկելու ժամանակ», – հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Արա Բադալյանը, ավելացնելով, որ այդ զինատեսակների անօրինական տարածման խնդրի լուծումը կարեւոր նշանակություն ունի անվտանգության եւ փոխվստահության համար:
Միջոցառումն անցկացվելու է 2009-2010 թթ. արտաքին քաղաքականության, անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերի շուրջ` համաձայն
ՀԱՊԿ անդամ- պետությունների ներկայացուցիչների խորհրդակցությունների ծրագրի:
Խորհրդակցություններին կմասնակցեն ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների եւ շահագրգիռ նախարարությունների ու գերատեսչությունների փորձագետները, հաղորդում է ՀԱՊԿ մամլո ծառայությունը:

20 ноября в Москве пройдут консультации по координации позиций государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) по вопросам легкого стрелкового оружия (ЛСО) и переносных зенитно-ракетных комплексов (ПЗРК).
“Цель консультаций – обменяться информацией по вопросам ЛСО и ПЗРК, а также скоординировать позиции государств-членов ОДКБ по этой проблематике во время ее обсуждения на различных международных форумах», – сообщил заместитель Генерального секретаря ОДКБ Ара Бадалян, добавив, что решение проблемы незаконного распространения ЛСО и ПЗРК имеет важное значение для укрепления доверия и безопасности.
Мероприятие проводится в соответствии с планом консультаций представителей государств-членов ОДКБ по вопросам внешней политики, безопасности и обороны 2009-2010 гг..
В консультациях примут участие эксперты министерств иностранных дел и заинтересованных министерств и ведомств государств-членов ОДКБ, сообщает пресс-служба ОДКБ.