Նոյեմբերի 20 -ին Մոսկվայում կանցկացվեն խորհրդակցություններ, որոնք նվիրված են լինելու թեթեւ հրաձգային զենքի եւ շարժական զենիթահրթիռային համալիրների վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ- պետությունների դիրքորոշումների կոորդինացմանը:
«Խորհրդակցությունների նպատակն է` տեղեկատվություն փոխանակել թեթեւ հրաձգային զենքի եւ շարժական զենիթահրթիռային համալիրների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ կոորդինացնել ՀԱՊԿ անդամ- պետությունների դիրքորոշումները այդ հիմնախնդիրների ուղղությամբ` տարբեր միջազգային ֆորումներում քննարկելու ժամանակ», – հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Արա Բադալյանը, ավելացնելով, որ այդ զինատեսակների անօրինական տարածման խնդրի լուծումը կարեւոր նշանակություն ունի անվտանգության եւ փոխվստահության համար:
Միջոցառումն անցկացվելու է 2009-2010 թթ. արտաքին քաղաքականության, անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերի շուրջ` համաձայն
ՀԱՊԿ անդամ- պետությունների ներկայացուցիչների խորհրդակցությունների ծրագրի:
Խորհրդակցություններին կմասնակցեն ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների եւ շահագրգիռ նախարարությունների ու գերատեսչությունների փորձագետները, հաղորդում է ՀԱՊԿ մամլո ծառայությունը:

On November 20, Moscow will host consultations on coordinating CSTO member-states’ positions on issues concerning light infantry and portable zenith missile complexes.”Consultations aim at enabling participants to exchange experience in the sphere of light infantry and portable zenith missile complexes,” said CSTO Deputy General Secretary General Ara Badalyan, stressing the importance of preventing the illegal circulation of above-mentioned weapons.
Event is organized in accordance with CSTO member states’ 2009-10 consultation plans on foreign policy, security and defense.
Discussions will bring together experts from CSTO member states’ Foreign Ministries and other interested state agencies, CSTO press service reports.