ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ձեռնարկած համատեղ միջոցառումների արդյունքում Խոսրովի արգելանոցի տնօրեն Սամվել Շաբոյանի սպանությունից ժամեր անց սպանությունը կատարելու կասկածանքով բերման է ենթարկվել Կարեն Պետրոսյանը: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը: Դեպքի առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ եւ 235-րդ հոդվածների 1-ին մասերով: Նախաքննությունը վարում է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունը:
Նոյեմբերի 19-ին` տեղական ժամանակով 23.50-ին, Երեւանի Մյասնիկյան պողոտայում «Խոսրովի անտառ պետական արգելոց» ոչ առեւտրային կազմակերպության տնօրեն, 1958 թ. ծնված Սամվել Շաբոյանի «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի 007 ԼԼ 71 պետհամարանիշի ծառայողական ավտոմեքենայի աջ կողմից հավասարվել է անհայտ մակնիշի եւ պետհամարանիշի ավտոմեքենա, որից ինքնաձիգի կրակահերթ է արձակվել: Արձակված գնդակները դիպել են ավտոմեքենայի հետեւի աջ նստատեղին նստած Ս. Շաբոյանի մարմնին, ինչի հետեւանքով նա մահացել է: Զննությամբ ավտոմեքենայի հետեւի աջ դռան վրա հայտնաբերվել է հրազենային կրակոցների 30 անցք:

19 Ноябрь 2009 - 15:34 AMT
В результате предпринятых Полицией Армении мероприятий, через несколько часов после убийства директора Хосровского заповедника Самвела Шабояна по подозрению в убийстве был задержан Карен Петросян. Об этом сообщает управление по связям с общественностью Полиции Армении. По факту возбуждено уголовное дело по 1 частям статей 104 и 235 УК РА. Следствие ведет главное следственное управление Полиции Армении.
18-го ноября, в районе 23.50 по местному времени на проспекте Мясникяна в Ереване с принадлежащей директору общественной организации “Государственный заповедник Хосровский лес” Самвелу Шабояну 1958 г.р. служебной машиной марки “Toyota Prado” (007LL71) поравнялась машина неизвестной марки с неизвестными госзнаками, из которой была произведена автоматная очередь. От полученных ранений находящийся в машине Самвел Шабоян скончался. В результате осмотра на задней правой двери машины обнаружено 30 пулевых отверстий.