«Այսօր Հայաստանում գործում է օլիգոպոլ-մենաշնորհային եւ քրեական տնտեսական համակարգը, որի ակնառու ներկայացուցիչները պատգամավորական պաշտոններ են զբաղեցնում»,- նոյեմբերի 19-ին 2010թ. ՀՀ պետբյուջեի քննարկման ժամանակ խորհրդարանում հայտնեց Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը:
Պատգամավորի խոսքով, այդ իրադրությունից կարող է ելք դառնալ միայն ամենալուրջ քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումները, հակառակ դեպքում Հայաստանն անհասկանալի ու անհեռանկարային դրության մեջ կհայտնվի:
Ողջունելով գոյություն ունեցող կլաների եւ հանցավորության դեմ համապատասխան քայլեր իրականացնելու ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարությունը` Դալլաքյանը նշեց, որ Տիգրան Սարգսյանն իր համարձակ նախաձեռնություններով կարող է հաջողության հասնել միայն երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից լիակատար աջակցության դեպքում:

“Сегодня в Армении действует олигопольно-монопольная и криминальная экономическая система, видные представители которого сидят в зале заседаний НС РА, то есть, занимают депутатские посты”, – заявил 19-го ноября во время обсуждения госбюджета РА 2010г. в парламенте депутат Национального Собрания Армении Виктор Даллакян.
По словам депутата, выходом из этой ситуации могут стать только серьезнейшие политические и экономические реформы, в противном случае Армения окажется в непонятном и бесперспективном состоянии.
Приветствуя заявление премьер-министра РА Тиграна Саркисяна об осуществлении соответствующих шагов против существующих кланов и криминала, Даллакян отметил, что Тигран Саркисян в своих смелых инициативах может достичь успеха только при полном содействии со стороны президента Сержа Саргсяна.