«Այսօր Հայաստանում գործում է օլիգոպոլ-մենաշնորհային եւ քրեական տնտեսական համակարգը, որի ակնառու ներկայացուցիչները պատգամավորական պաշտոններ են զբաղեցնում»,- նոյեմբերի 19-ին 2010թ. ՀՀ պետբյուջեի քննարկման ժամանակ խորհրդարանում հայտնեց Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը:
Պատգամավորի խոսքով, այդ իրադրությունից կարող է ելք դառնալ միայն ամենալուրջ քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումները, հակառակ դեպքում Հայաստանն անհասկանալի ու անհեռանկարային դրության մեջ կհայտնվի:
Ողջունելով գոյություն ունեցող կլաների եւ հանցավորության դեմ համապատասխան քայլեր իրականացնելու ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարությունը` Դալլաքյանը նշեց, որ Տիգրան Սարգսյանն իր համարձակ նախաձեռնություններով կարող է հաջողության հասնել միայն երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից լիակատար աջակցության դեպքում:

“Oligopolistic – monopolistic and criminal economic system, with parliamentarians as its leading representatives, is operating in Armenia,” RA National Assembly MP Victor Dallakyan stated at 2010 state budget parliament hearing.
According to MP, only serious reforms can guarantee Armenia’s economic stability, while lack of those will lead the country into a hopeless state.
Welcoming RA Prime Minister Tigran Sargsyan’s statement on undertaking steps against criminal clans, Dallakyan noted that the initiative could only succeed with presidential support.