19 Նոյեմբեր 2009 - 16:40 AMT
Արդեն օրինաչափություն է դարձել, որ նախագահների հանդիպումից առաջ ադրբեջանական կողմը հայտարարություններ է անում, որոնք ուղղված են այդ հանդիպումից սպասվելիք հնարավոր առաջընթացի կասեցմանը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը` մեկնաբանելով իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Արազ Ազիմովի վերջին հայտարարությունը:
«Ըստ պարոն Ազիմովի միջազգային իրավունքի մասին մոտավոր պատկերացումների Ադրբեջանի կողմից ինքնորոշված ժողովրդի դեմ էթնիկական զտումների իրականացումը, ահաբեկչական կազմակերպությունների գրոհայինների ներգրավմամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ ագրեսիայի սանձազերծումը, ինչը հանգեցրեց բազմահազար մարդկային զոհերի եւ հսկայական նյութական կորուստների եւ այդ ամենի համար իր իսկ` ագրեսոր երկրի պատասխանատվությունը հայկական կողմերի վրա բարդելու անհաջող փորձերը համապատասխանում են միջազգային իրավունքին: ՔանիդեռԱդրբեջանի պաշտոնյաները չենհրաժարվելռազմատենչ, հայտարարություններից, ազգայինթշնամանք սերմանող քարոզչությունիցեւ միջազգային իրավունքը կոպտորեն աղավաղող ապակառուցողական հայտարարություններից, չեն գիտակցել, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` ըստ միջազգային իրավունքի նորմերի եւ դրույթների` որոշում է հենց Արցախի ժողովուրդը, այլ ոչ թե Ադրբեջանի իշխանավորները, անկհայտ է, որ նրանք բանակցում են ոչ թե առաջընթաց ապահովելու, այլ բանակցային գործընթացն որպես իրենց հիմնազուրկ քարոզչության քող օգտագործելու համար»,-հայտարարել է Քոչարյանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Արազ Ազիմովը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան կարգավորումը երկու ճանապարհ ունի` կամ Հայաստանը դրսեւորում է կառուցողական մոտեցում եւ այն ժամանակ հակամարտությունը կլուծվի խաղաղ ճանապարհով, կամ Ադրբեջանը կդադարեցնի իր անարդյունք բանակցությունները: Ազիմովը նշել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ ապարդյուն բանակցություններ վարել:

19 Ноябрь 2009 - 16:40 AMT
Уже стало закономерностью, что перед каждой встречей президентов Армении и Азербайджана азербайджанская сторона выступает с заявлениями, которые направлены на недопущение возможного прогресса от ожидаемой встречи. Об этом заявил заместитель министра ИД Армении Шаварш Кочарян, комментируя последнее заявление своего азербайджанского коллеги Араза Азимова.
«Согласно приблизительным представлением Араза Азимова о международном праве, неудачные попытки Баку перекладывать всю ответственность за осуществление этнических чисток, террора против народа Нагорного Карабаха и развязку военных действий на армянскую сторону соответствуют международному праву. До тех пор, пока азербайджанские официальные лица не откажутся от воинственных заявлений, антиармянской пропаганды и не признают статус Нагорного Карабаха, который, согласно нормам международного права, решает сам народ Карабаха, а не чиновники Азербайджана, то очевидно, что азербайджанская сторона ведет переговоры не для достижения прогресса в процессе, а для того, чтобы использовать этот процесс как вуаль своей необоснованной пропаганды», – заявил Кочарян, сообщает пресс-служба МИД РА.
Ранее замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что у карабахского урегулирования есть два пути: либо Армения проявляет конструктивизм и тогда конфликт найдет свое решение мирным путем, либо Азербайджан прекратит безрезультатные переговоры. Азимов отметил, что Азербайджан не намерен вести безрезультатные переговоры