19 Նոյեմբեր 2009 - 16:47 AMT
Հովիկ Աբրահամյան. ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ հետ համագործակցությունը նպաստում է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը
Նոյեմբերի 19-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ) տնօրեն դեսպան Յանեզ Լենարչիչին: Ողջունելով հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտնեց իր համոզմունքը, որ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ հետ համագործակցությունը նպաստում է Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Պարոն Աբրահամյանն ընդգծեց, որ երկրի իշխանությունների ցանկությունն է տեսնել ՀՀ առաջադեմ եվրոպական ժողովրդավարական երկրների ընտանիքի կազմում եւ այդ նպատակին հասնելու համար առկա է անհրաժեշտ քաղաքական կամքը: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը պարոն Լենարչիչին ներկայացրեց 2008թ. ընտրություններին հաջորդած զարգացումները եւ մարտի 1-2-ի ողբերգական իրադարձությունների հետեւանքները հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկված գործողությունները:
ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ տնօրենը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ իր այցի հիմնական նպատակն է ամրապնդել ՀՀ իշխանությունների հետ հարաբերություններում փոխադարձ վստահության մթնոլորտը: Այդ կապակցությամբ պարոն Լենարչիչն ընդգծեց, որ իր ղեկավարած կառույցը չի հետապնդում դասեր տալու կամ որեւէ բան պարտադրելու նպատակ, այլ պարզապես առաջարկում է իր նեղ մասնագիտական օժանդակությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաեւ անդրադարձան առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու հարցին, ինչպես նաեւ Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:

19 ноября спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян встретился в Ереване с руководителем Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ ОБСЕ) Янезем Ленарчичем. В ходе встречи Абрамян отметил, что сотрудничество c этой организацией способствует развитию демократии и защите прав человека в Армении. Спикер парламента РА также отметил, что власти Армении желают видеть страну в ряде европейских демократических стран.
В этом контексте Абрамян представил Ленарчичу процессы, последовавшие за выборами 2008 года, а также определенные шаги, которые были осуществлены для преодоления последствий трагедии 1-2 марта 2008 года.
В свою очередь Ленарчич поблагодарил Абрамяна за теплый прием, отметив, что основная цель его визита – установление атмосферы взаимного доверия с армянскими властями. При этом глава БДИПЧ ОБСЕ подчеркнул, что руководимая им организация не преследует цели принудить к чему-либо, а всего лишь предлагает профессиональную помощь.
В ходе встречи стороны также обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений без каких-либо предусловий, а также урегулирование карабахского конфликта, сообщает пресс-служба НС РА.