20 Նոյեմբեր 2009 - 10:00 AMT
Պաշտոնական Բաքվի հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական գերեզմանների ոչնչացման մասին, սուտ է եւ կեղծիք: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ճարտարապետության պատմաբան Սամվել Կարապետյանը: Նրա խոսքերով, գուցե Աղդամի մահմեդական գերզմանոցում որոշ գերեզմանաքարեր ուղղակի ընկել են: «Սակայն ոչ մի գերեզման չի պղծվել, ինչը չի կարելի ասել ադրբեջանական կողմի գործողությունների մասին: Այդպես, Եվրոպայից մենք ստացել ենք Գետաշենի շրջանի Ոսկանապատ հայկական գյուղի լուսանկարները, որտեղ ոչնչացվել է հայկական գերեզմանոցն ու եկեղեցին: Իսկ գյուղը այդ հեռու է մարտական գործողությունների գոտուց»,-ասել է Կարապետյանը:
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ ներկայումս Հին Ջուղայում չկա ոչ մի հայկական հուշարձան: «Նախիջեւանում եղել է 218 եկեղեցի եւ մեծաթիվ խաչքարեր: Այդ ամենը բարբարոսաբար ոչնչացվել է, այնպես, որ նույնիսկ նրանց գտնվելու վայրը հնարավոր չէ գտնել»,-ասել է Կարապետյանը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, թե իբր Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական գերեզմաններ եւ հուշարձաններ են ոչնչացվում:

20 Ноябрь 2009 - 10:00 AMT
Заявления официального Баку об уничтожении азербайджанских могил в Нагорном Карабахе – ложь и дезинформация. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил историк архитектуры Самвел Карапетян. По его словам, возможно на мусульманском кладбище в Агдаме есть несколько надгробий, которые просто упали. «Однако ни одна могила не осквернена, чего нельзя сказать о действиях азербайджанской стороны. Так, из Европы мы получили фотографии армянского села Восканапат Геташенского района, в котором уничтожено армянское кладбище и храм. А село это находилось далеко от района боевых действий», – сказал Карапетян.
Он также напомнил, что в настоящее в Старой Джуге нет ни одного армянского памятника. «В Нахичеване было 218 храмов и огромное количество хачкаров. Все это варварски уничтожено, да так, что невозможно и найти место, где они находились», – подчеркнул Карапетян.
Ранее азербайджанские СМИ сообщали об уничтожении азербайджанских могил и памятников в Нагорном Карабахе.