20 Նոյեմբեր 2009 - 10:03 AMT
2009թ. 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանում անչափահասների շրջանում գրանցվել է 383 հանցագործություն: Դա 4,9 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշները: Թեեւ, եթե հաշվենք, որ 2008թ. անչափահասների կատարած հանցագործությունները կազմել են 5,3 տոկոս, ապա այս տարի այդ ցուցանիշը` 3,5 տոկոս է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Հովհաննես Թամամյանը: Ըստ նրա, հիմնականում հանցագործությունները կատարում են 16-17 տարեկան անչափահասները: «Նման հանցագործությունների 6,2 տոկոսը կատարել են դեռահաս աղջիկները»,-ասել է Թամամյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ 383 հանցագործներից 26-ը սովորում են: Գրանցված հանցագործներից 16-ը նախկինում դատվածություն են ունեցել»,-ասել է Թամամյանը:
Ըստ նրա, հանցագործությունների 64 տոկոսը կողոպուտներ են: «Ընթացիկ տարում, դեռահասների կողմից սպանության դեպքեր չեն գրանցվել»,-ասել է Թամամյանը: Նա նաեւ մտահոգություն է հայտնել, որ հիմնականում չափահասներն են դրդրում դեռահասներին կատարել հանցագործություններ եւ ստեղծել հանցավոր խմբավորումներ: «Նոր երեւույթ է համարվում անչափահասների մասնակցությունը դրամանենգությանը»,-ասել է Թամամյանը` հավելելով, որ Հայաստանում արդեն նման 8 դեպք է գրանցվել:

В течение 9 месяцев 2009 года в Армении среди несовершеннолетних было зарегистрировано 383 преступления. Это превышает прошлогодние показатели на 4.9%. Хотя, если считать, что в 2008 году преступления совершенные подростками составляли 5.3%, то в текущем году этот показатель составляет всего лишь 3.5%. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник Главного управления уголовного розыска Полиции Армении полковник Ованес Тамамян. По его словам, в основном преступления совершают подростки от 16 до 17 лет. “6.2% преступлений совершили подростки женского пола”, – отметил Тамамян. При этом он заметил, из 383 преступников 26 являются учащимися. “ Из зарегистрированных преступников 16 в прошлом были суддимы», – подчеркнул Тамамян.
По его словам, 64% преступлений – грабежи. “В текущем году со стороны подростков, случаев убийства не было зарегистрировано”, – заметил Ованес Тамамян. Он также выразил беспокойство по поводу того, что в основном взрослые подталкивают подростков к совершению преступлений и созданию преступных группировок. “Новым явлением считается участие несовершеннолетних в деле подделки денег”, – сказал начальник угрозыска, добавив, что в Армении уже зарегистрировано 8 таких случаев.