2009թ. 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանում անչափահասների նկատմամբ սեռական ոտնձգության 155 դեպք է գրանցվել: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Ոստիկանության քրեական խուզարկության Գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Հովհաննես Թամամյանը: Նրա խոսքով, դրանցից 33% կանխամտածված մարմնական վնասվածքներով են ուղեկցվել:
«Մեզ համար առաջնահերթ խնդիր է անչափահասներին զերծ պահել եւ կանխել նրանց դեմ իրականացվող հանցագործությունները»,- նշեց Թամամյանը` ավելացնելով, որ ոստիկանությունը փորձում է օգնել այն դեռահասներին, որոնք ճիշտ ուղի են ընտրել: Ընդ որում, նա նկատեց, որ 2005-ից երեխաների իրավունքների պաշտպանության ազգային ծրագիրը աշխատանքային խումբ է ձեւավորել եւ արդեն դրական արդյունքների է հասել: «ՀՀ Ոստիկանությունը Project Harmony միջազգային հասարակական կազմակերպության աջակցությամբ դեռահասների համար վերականգնողական կենտրոններ է բացել Երեւանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Ալավերդիում ու Իջեւանում»,- նշեց Թամամյանը` ավելացնելով, որ 2009թ. ընթացքում վերականգնողական կենտրոններ են ուղղվել 120 անչափահասներ
Ընդ որում, նա ընդգծեց, որ նկատելի առաջընթաց է արձանագրվել նաեւ հանցագործությունների բացահայտման քանակում: «2009թ. 10 ամսվա ընթացքում բացահայտված հանցագործությունների քանակը կազմել է 74,5%, անցյալ տարի այդ ցուցանիշը կազմում էր 61,7%»,- ընդգծեց Թամամյանը:

В течение 9 месяцев 2009 года в Армении было зарегистрировано 155 случаев насилия по отношению к несовершеннолетним. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник Главного управления уголовного розыска Полиции Армении полковник Ованес Тамамян. По его словам, 33% из них – преднамеренное нанесение телесных повреждений.
“Приоритетным вопросом для нас уберечь несовершеннолетних, и предотвратить преступления, совершаемые против них”, – отметил Тамамян, добавив, что полиция пытается помочь тем подросткам, которые выбрали правильный путь. При этом он заметил, что с 2005 года национальная программа по защите прав детей, сформировала рабочую группу и уже достигла положительных результатов. “Полиция РА при сотрудничестве международной общественной организации Project Harmony открыла реабилитационные центры для подростков в Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Алаверди и Иджеване», – отметил Тамамян, добавив, в течение 2009 года в реабилитационные центры были направлены 120 несовершеннолетних.
При этом он подчеркнул, что также зарегистрирован заметный прогресс в раскрываемости преступлений. “В течение 10 месяцев 2009 года число раскрытых преступлений составляет 74.5%, в прошлом году этот показатель составлял 61.7%”, – подчеркнул Тамамян.