20 Նոյեմբեր 2009 - 14:17 AMT
«Բարձրագույն կրթություն ստանալու հավասար հնարավորություններ ապահովելու միջոց կարող է լինել ամենամսյա կրթաթոշակի վերացումը: Բայց դա վերջնական որոշում չէ, այլ միայն ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության մտադրությունն է, որն ուղղված է միջոցների առավել արդյունավետ օգտագործմանը: Ես ուզում եմ նշել, որ կրթաթոշակների վերացումը չի վերաբերում 2010-2011 թթ.: Ներկայում պետությունը չի կարող ավելացնել ուսանողական ամենամսյա կրթաթոշակները` ֆինանսական ճգնաժամի եւ միջոցների սղության պատճառով: Բայց բոլոր միջոցներն արդյունավետ օգտագործելու դեպքում, մենք կարող ենք ստեղծել ավելի արդյունավետ մեխանիզմներ», – նոյեմբերի 20-ին Երեւանում տեղի ունեցած «Կրթություն- զարգացում` համագործակցության միջոցով» համաժողովի ժամանակ ասաց Հայաստանի գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը :
Նրա խոսքերի համաձայն, ըստ վիճակագրական տվյալների, 2008 թ. ամենամսյա կրթաթոշակ ստացող ուսանողների միայն 6 տոկոսն էր աղքատ եւ ծայրահեղ աղքատ ընտանիքներից, 40 տոկոսը` միջին ապահովվածության ընտանիքներից էին:
«Այսօր գործող մեխանիզմներով պետությունը չի կարող ապահովել բարձրագույն կրթություն ստանալու հավասար պայմաններ, եւ հենց այդ պատճառով ուսանողական վարկերի ներմուծումը խիստ անհրաժեշտություն է», – խոսքն ավարտեց Արմեն Աշոտյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ մինչեւ վարկային համակարգի ներմուծումը, մեծ աշխատանք պետք է կատարվի համապատասխան մեխանիզմներ մշակելու ուղղությամբ:
«2010 թ. մենք ընդամենը կստեղծենք վարկային մեխանիզմներ, 2011 թ. մեխանիզմները թեստավորում կանցնեն մի քանի ԲՈՒՀ-երում եւ, լավագույն դեպքում, 2013 թ. կիրականացնենք մեծամասշտաբ վարկային ծրագիր», – հայտնեց Հայաստանի կրթության նախարարը:
Նոյեմբերի 17-ին տեղի ունեցած «Ուսանողն այսօր» համաժողովի ժամանակ Արմեն Աշոտյանն ասել էր, որ կրթության նախարարությունը մտադիր է վերացնել ուսանողական ամենամսյա կրթաթոշակը, որը 1990 թ. սկսած 5 հազ. դրամ գումար է կազմում: Այդ գումարը կներդրվի ուսանողական վարկերի մեջ, որոնք հասանելի կլինեն ուսանողների լայն շրջանակի համար: Այս հայտարարությունը խիստ բացասական հակազդեցություն էր առաջացրել ուսանողների շրջանում:

«Способом обеспечения равных возможностей для получения высшего образования может стать отмена ежемесячных студенческих стипендий. Но это не окончательное решение, а только намерение Министерства образования и науки РА, которое направлено на более продуктивное использование средств. Я хочу отметить, что отмена стипендий не касается 2010-2011 годов. В настоящее время государство не может увеличить ежемесячные студенческие стипендии из-за нехватки средств и финансового кризиса. Но если продуктивно употребить все средства, мы сможем создать более продуктивные механизмы», – на прошедшей в Ереване 20 ноября конференции “Образование – развитие по сотрудничеству” сообщил министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
По его словам, согласно статистическим данным 2008 года число получающих ежемесячные стипендии студентов из бедных и крайне бедных семей составляет 6%, 40% составляют студенты из средне обеспеченных семей.
«По ныне действующим механизмам государство не может обеспечить равные возможности для получения высшего образования и именно по этой причине внедрение студенческих кредитов на данный момент является жизненной необходимостью»,- заключил Армен Ашотян.
Он также отметил, что до внедрения кредитной системы предстоит огромная работа по разработке соответствующих механизмов.
«В 2010 году мы только создадим кредитные механизмы, в 2011 году механизмы пройдут тестирование в нескольких ВУЗах, и в лучшем случае, в 2013 году только будем осуществлять широкомасштабную кредитную программу», – сообщил министр образования Армении.
На прошедшей 17 ноября конференции “Студент сегодня” Армен Ашотян сказал, что Минобразования намерено отменить ежемесячную студенческую стипендию, которая начиная с 1990-ых, составляет 5 тыс. драмов. Данная сумма пойдет на внедрение студенческих кредитов, которые могут быть доступны для широкого круга студентов. Данное заявление вызвало крайне негативную реакцию у студентов.