20 Նոյեմբեր 2009 - 14:21 AMT
Եթե ԼՂՀ վարչապետն ասում է, որ Ստեփանակերտին չեն ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Մադրիդյան սկզբունքները, նշանակում է` նրան պետք է հավատալ, ուրեմն այդպես էլ կա: Այդ մասին այսօր Երեւանում Լիտվայի ԱԳՆ ղեկավար Վիգաուդաս Ուշացկասի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Թե արդյոք Հայաստանը ցույց է տվել Մադրիդյան փաստաթուղթը Լեռնային Ղարաբաղին, դա մի բան է: Ըստ երեւույթին, պաշտոնական Ստեփանակերտին այդ փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»,- ասաց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի հայտարարություններն այն մասին, որ բանակցություններում քննարկվում է ադրբեջանցի փախստականների` Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու հարցը, Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց հետեւյալը. «Այդ հարցը կարող է քննարկվել միայն ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորումից հետո, երբ Ղարաբաղի ու առավել լայն ենթատեքստում անվտանգության համապատասխան երաշխիքներ լինեն, ես նկատի ունեմ ավելի քան 400 հազար հայ փախստականների վերադարձը»:

20 Ноябрь 2009 - 14:21 AMT
Если премьер-министр НКР говорит, что Степанакерту не представлены Мадридские принципы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, значит, ему надо верить, значит, так оно и есть. Об этом в Ереване на совместной с главой МИД Литвы Вигаудасом Ушацкасом пресс-конференции заявил министр ИД РА Эдвард Налбандян.
“Показывала ли Армения мадридский документ Нагорному Карабаху это одно дело. Видимо, официальному Степанакерту эти документы должны были представить сопредседатели Минской Группы ОБСЕ”,- сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
Комментируя заявления азербайджанской стороны о том, что на переговорах обсуждается вопрос возвращения в Нагорный Карабах азербайджанских беженцев, Эдвард Налбандян заявил следующее: “Этот вопрос может быть обсужден только после окончательного урегулирования карабахского конфликта, когда будут соответствующие гарантии безопасности Карабаха и в более широком контексте, я имею в виду возвращение более 400 тысяч армянских беженцев”.