20 Նոյեմբեր 2009 - 14:21 AMT
Եթե ԼՂՀ վարչապետն ասում է, որ Ստեփանակերտին չեն ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Մադրիդյան սկզբունքները, նշանակում է` նրան պետք է հավատալ, ուրեմն այդպես էլ կա: Այդ մասին այսօր Երեւանում Լիտվայի ԱԳՆ ղեկավար Վիգաուդաս Ուշացկասի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Թե արդյոք Հայաստանը ցույց է տվել Մադրիդյան փաստաթուղթը Լեռնային Ղարաբաղին, դա մի բան է: Ըստ երեւույթին, պաշտոնական Ստեփանակերտին այդ փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»,- ասաց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի հայտարարություններն այն մասին, որ բանակցություններում քննարկվում է ադրբեջանցի փախստականների` Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու հարցը, Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց հետեւյալը. «Այդ հարցը կարող է քննարկվել միայն ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորումից հետո, երբ Ղարաբաղի ու առավել լայն ենթատեքստում անվտանգության համապատասխան երաշխիքներ լինեն, ես նկատի ունեմ ավելի քան 400 հազար հայ փախստականների վերադարձը»:

20 November 2009 - 14:21 AMT
If NKR Foreign Minister says his country was not introduced to Madrid Principles on Karabakh conflict settlement, it is necessary to believe him, FM Edward Nalbandyan told a joint news conference with his Lithuanian colleague Vygaudas Ušackas.
“Probably, those document should have been introduced to official Stepanakert by OSCE MG rather than Armenia,” said Nalbandyan.
Commenting upon Azerbaijani side’s statement on Azeri refugees’ return issue being included in negotiation agenda, Armenian FM said, “The issue in broader context – I mean the return of over 400 Armenian refugees – may be resolved after final settlement of Karabakh conflict when the country has relevant security guarantees. “