20 Նոյեմբեր 2009 - 15:13 AMT
Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի 20-րդ տարելիցի շրջանակներում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը եւ «ԱրմենՏել» ընկերությունն (ապրանքանիշը Beeline) այսօր հայտնեցին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի երեխաների նվագախմբի ստեղծման մասին:
«Այն ինչմենք ստեղծելենք, պարզապես նվագախումբ չէ, քանի որ այսերիտասարդ երաժիշտների առաքելությունը վեր է երաժշտություն նվագելու շրջանակներից: Մենք այժմ ունենք 23 հանուն երեխաների իրավունքների քարոզող երիտասարդներ, որոնք իրենց ոգեշնչող կատարումներով ոտքի կկանգնեն Հայաստանի երեխաների իրավունքների պաշտպանության համար եւ կկրթեն համայնքներին հանուն երեխաների ներդրումներ կատարելու կար-որության մասին», նշեց Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ տկն Լեյլի Մոշիրին` դիմելով բարձրաստիճան պաշտոնյաներին եւ դիվանագիտական անձանց, որոնք միացել էին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի եւ «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից իրականացվող Կոնվենցիայի տարելիցին:
«Նվագախմբի ստեղծումը բազմաթիվ շնորհալի երեխաների հնարավորություն կտա վաղ հասակից զարգացնել – կատարելագործել իրենց տաղանդը, եւ ով գիտի, միգուցե հետագայում դառնալ երաժշտական արվեստի կարկառուն ներկայացուցիչ: Դրանից բացի, երիտասարդ հեռանկարային երաժիշտները կկարողան մասնագիտական մակարադակով զբաղվել սիրած գործով առանց լքելու հայրենիքը»,- նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Երեխաներինվագախումբըեզակի ծրագիր է: Դրանպատակնէերաժշտական գործիքներով նվագել երեխաների իրավունքների մասին եւ երեխաների իրավունքների վերաբերյալ կարեւորագույն ուղերձները հաղորդել երաժշտության ոգեշնչող լեզվով: «Կարծում եմ մեզանից յուրաքանչյուրը կհամաձայնի, որ աշխարհը ձանձրալի կլիներ առանց երկու բաների` երեխաների եւ երաժշտության», նշեց նվագախմբի 22 տարեկան դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
Հայաստանի հեռահաղորդակցությանոլորտի խոշորագույն ընկերության` «ԱրմենՏել»-ի ֆինանսական աջակցությամբ – Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի, Վլադիմիր Սպիվակովի անվան հիմնադրամի եւ ՀՀ Մշակույթի նախարարության համատեղ ջանքերով ստեղծված երեխաների առաջին նվագախումբը Հայաստանում նույնպես բարեգործական առաքելություն կունենա – կաջակցի ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին հայ մանուկների համար ռեսուրսների մոբիլիզացման հարցում:

20 Ноябрь 2009 - 15:13 AMT
В рамках мероприятий посвященных, 20-летию принятия Конвенции по правам детей, UNICEF и компания “АрменТел” (торговый знак Beeline) объявили сегодня о создании детского камерного оркестра.
“Создание национального детского камерного оркестра предоставит возможность многим одаренным юношам и девушкам c самого раннего возраста развивать и совершенствовать свой талан. Кроме того, молодые перспективные музыканты смогут заниматься любимым делом на профессиональном уровне у себя на Родине”, – сказал генеральный директор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко.
Представитель ЮНИСЕФ в Армении Лейли Мошири в свою очередь отметила, что миссия этих молодых музыкантов не просто исполнение музыки, это 23 молодых человека, которые своей деятельностью будут пропагандировать права детей и своим исполнением встанут на защиту прав детей Армении и продемонстрируют важность осуществления инвестиций во имя детей.
Детский оркестр ЮНИСЕФ – уникальная программа. Ее цель – привлечь внимание к вопросу защиты прав детей языком музыки. “Думаю, что каждый из нас согласится, с тем, что мир был бы очень скучным без детей и без музыки”, – отметил 22-летний дирижер оркестра Сергей Смбатян.
Первый детский камерный оркестр, созданный музыкальной школой им. Чайковского, фондом Владимира Спивакова и Министерством культуры РА при финансировании крупнейшей телекоммуникационной компании Армении – ЗАО “АрменТел”, будет выполнять и благотворительную миссию, содействуя ЮНИСЕФ в вопросе мобилизации ресурсов для армянских детей.
На церемонии также присутствовали официальные лица и дипломатs, присоединившиеся к празднованию юбилея Конвенции.