20 Նոյեմբեր 2009 - 15:40 AMT
Նոյեմբերի 20-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) նախարարների կոմիտեի մոնիտորինգի հանձնախմբի («Ագոյի» խումբ) անդամներին ` ԵԽ-ում Ռումինիայի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Ստելիան Ստոյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԽ Ագոյի խմբին ներկայացրեց 2008թ. ընտրություններին հաջորդած զարգացումները եւ մարտի 1-2-ի ողբերգական իրադարձությունների հետեւանքները հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկված գործողությունները:
Մանրակրկիտ քննարկելով վերջին մեկուկես տարվա զարգացումները` կողմերը համաձայնեցին, որ այդ բնագավառում լուրջ առաջընթաց է արձանագրվել: Զրուցակիցները նաեւ համաձայնեցին, որ այդ առաջընթացն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը` խրախուսելով հասարակության վստահությունը պետական հաստատությունների հանդեպ եւ հանրային համաձայնության ձեւավորումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաեւ անդրադարձան առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու հարցին, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

20 Ноябрь 2009 - 15:40 AMT
Спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян в Ереване встретился с членами мониторинговой комиссии Комитета министров Совета Европы (группа «Аго») во главе с постоянным представителем Румынии в Совете Европы, послом Стелианом Стояном.
Приветствуя гостей, председатель НС РА представил группе “Аго” развития, последовавшие после выборов 2008 года и предпринятые меры по ликвидации последствий трагических событий 1-2 марта.
Подробно обсудив процессы последних полутора лет, собеседники пришли к выводу, что в этой сфере зафиксирован серьезный прогресс. Стороны сошлись в мнениях, что для укрепления зарегистрированного прогресса необходимо продолжить работу по стимулированию общественного доверия к государственным структурам и формированию атмосферы общественного согласия.
В рамках встречи стороны коснулись также вопроса нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, сообщает пресс-служба НС РА.