20 Նոյեմբեր 2009 - 15:40 AMT
Նոյեմբերի 20-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) նախարարների կոմիտեի մոնիտորինգի հանձնախմբի («Ագոյի» խումբ) անդամներին ` ԵԽ-ում Ռումինիայի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Ստելիան Ստոյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԽ Ագոյի խմբին ներկայացրեց 2008թ. ընտրություններին հաջորդած զարգացումները եւ մարտի 1-2-ի ողբերգական իրադարձությունների հետեւանքները հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկված գործողությունները:
Մանրակրկիտ քննարկելով վերջին մեկուկես տարվա զարգացումները` կողմերը համաձայնեցին, որ այդ բնագավառում լուրջ առաջընթաց է արձանագրվել: Զրուցակիցները նաեւ համաձայնեցին, որ այդ առաջընթացն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը` խրախուսելով հասարակության վստահությունը պետական հաստատությունների հանդեպ եւ հանրային համաձայնության ձեւավորումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաեւ անդրադարձան առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու հարցին, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

National Assembly Speaker Hovik Abrahamhyana has received members of CoE Ago Monitoring Group headed by Ambassador Stelian Stoyan, Romania’s Permanent Representative at the Council of Europe.
Welcoming the guests, Speaker briefed on post-electoral developments in Armenia, as well as the country’s measures towards eliminating the consequences of March 1, 2008 tragic developments.
Thoroughly discussing the processes following post-electoral developments, parties agreed that the country fixed certain progress in the sphere and stressed the importance of continuing efforts towards stimulating public trust in state structures and creating an atmosphere of public consent.