Նոյեմբերի 20-ին նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդինախարարների կոմիտեիմոնիտորինգիԱգոյիխմբին` դեսպան Ստելիան Սոյանի գլխավորությամբ: Ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը նշեց այցի կարեւորությունը` Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին ծանոթանալու տեսանկյունից:
Նախարար Նալբանդանը նշեց ԵԽ-ին Հայաստանի անդամակցության նշանակությունը տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու, կազմակերպության ընդհանուր օրակարգին նպաստելու եւ ԵԽ տարբեր կառույցների աշխատանքներին լիարժեքորեն մասնակցելու հարցում:
Զրուցակիցները մտքերփոխանակեցինհայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ: Ագոյի խումբը ողջունեց հայ-թուրքական հարբերությունների նորմալացման գործընթացը եւ ԵԽ պատրաստակամությունը հայտնեց սատարելու գործընթացին: Հյուրերի խնդրանքովնախարարՆալբանդյանը ներկայացրեցարցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

20 Ноябрь 2009 - 15:58 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в Ереване встретился с членами мониторинговой комиссии Комитета министров Совета Европы (группа «Аго») во главе с постоянным представителем Румынии в Совете Европы, послом Стелианом Стояном. Приветствуя гостей, глава внешнеполитического ведомства Армении отметил важность визита с точки зрения ознакомления с реформами, осуществляющимися в Армении.
В ходе встречи Эдвард Налбандян подчеркнул важность членства Армении в Совете Европы в вопросе реализации реформ в разных сферах, содействия повестке организации и полноценного участия страны в деятельности разных структур СЕ.
Собеседники обменялись мнениями вокруг армяно-турецких взаимоотношений. Группа «Аго» приветствовала процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией и выразила готовность СЕ содействовать данному процессу. По просьбе гостей, глава МИД РА представил последние развития в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, сообщает пресс-служба МИД РА.