20 Նոյեմբեր 2009 - 16:59 AMT
Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը կազմակերպել էր տաղանդավոր երեխաների գեղարվեստական եւ կատարողական արվեստի ցուցահանդես
Նոյեմբերի 20-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում, որը պետական հոգածությամբ այսուհետեւ ծառայելու է մանկապատանեկան ստեղծագործական խմբերին եւ կազմակերպություններին, Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը կազմակերպել էր մշակութային կրթություն եւ գեղագիտական ուսուցում իրականացնող կառույցների գեղարվեստական եւ կատարողական արվեստի շնորհալի երեխաների աշխատանքների ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին «ՀՀ մարզերի զարգացման» եւ «Գրականության պետական պատվեր» ծրագրերի շրջանակներում հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, ինչպես նաեւ ուսումնական եւ գիտաուսումնական երաժշտական գրականություն:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, վարչապետի տիկին Գոհար Սարգսյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Միջոցառումը նվիրված էր երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի ընդունման 20-ամյակին: Միջոցառմանը ներկա էին նաեւ հանրապետության երաժշտական եւ գեղարվեստական դպրոցների ներկայացուցիչները:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը 2007 թ.-ից նոր քաղաքականություն է որդեգրել, որի նպատակն է երաժշտական, արվեստի եւ գեղարվեստական դպրոցներին պետական աջակցություն ցուցաբերելը: Համակարգում արդեն գործում են «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոնը», «Իրավախախտում կատարած անչափահասների հատուկ ստեղծագործական կենտրոնը», «Դպրոցական ֆիլհարմոնիան», ինչպես նաեւ «Մշակութային կրթության աջակցության» հիմնադրամը:

20 Ноябрь 2009 - 16:59 AMT
20 ноября в концертном зале Арно Бабаджанян, который заботами государства отныне будет служить нуждам детских и юношеских творческих групп и организаций, Министерство культуры Армении организовало выставку художественных и прикладных работ талантливых детей – воспитанников организаций, занимающихся культурным образованием и эстетическим воспитанием детей. На выставке были представлены созданные в рамках программ Министерства культуры “По развитию областей Армении” и “Государственный заказ литературы” работы современных армянских композиторов, а также образовательная и научно-образовательная музыкальная литература. На мероприятии присутствовали первая леди Армении Рита Саргсян, супруга премьер-министра РА Гоар Саркисян, президент Постоянной комиссии НС Армении по делам образования, науки, культуры, молодежи и спорта Артак Давтян и министр культуры Армении Асмик Погосян.
Мероприятие было приурочено к 20-ой годовщине принятия Конвенции о правах ребенка. На мероприятии присутствовали также представители музыкальных и художественных школ республики.
С 2007 года Министерство культуры взяло новый курс, направленный на оказание государственной поддержки музыкальным и художественным школам. И в системе уже действуют “Специальный детский творческий центр”, “Специальный центр искусств несовершеннолетних правонарушителей”, “Школьная филармония”, а также фонд “Поддержки культурного образования”.