20 Նոյեմբեր 2009 - 17:32 AMT
Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության բարեգործական ծրագրերի համակարգ֊ման հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարել է հանձնա֊ժողովի նախագահ ՍիմոնՏեր‑Սիմոնյանը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Հանձնաժողովը քննարկել է 9 բարեգործական ծրագիր: Մասնավորապես, քննարկ֊վել եւ հաստատվել են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից իրականացվող`
– Հայաստանի Հանրապետության Լոռու մարզի «Վանաձորի մանկատուն» պետական ոչ առ-տրային կազմակերպության մասնակի վերանորոգման,
– Հայաստանի Հանրապետության Լոռու մարզի Արծնի գյուղի համայնքային կենտրոնի հիմնանորոգ֊ման նախագծման,
– Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի Դիտավան գյուղի ջրատարի վերակառուցման ծրագրերը,
– Կամիլիանների միաբանության «Սուրբ Կամիլլո» բարե֊գործական հիմնադրամի կող֊մից իրականացվող ծրագիրը, որի նպատակը 2010-2012 եռամյակի ընթացքում Աշոցքի «Տիրամայր Նարեկի» հիվանդանոցի – կից 21 ամբուլատորիաների միջոցով տարածարջանի բնակչությանը առողջապահական ծառայությունների մատուցումն է ու կարիքավորներին մարդասիրական օգնության տրամադրումը,
– Գիտության – առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամի կողմից իրակա֊նացվող «2010 թվականի ընթացքում երիտասարդ գիտաշ֊խատողների հետազոտու֊թյունների աջակցություն» ծրագիրը,
– «Շիրակ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից իրականացվող Հայաստանի Հանրա֊պետության Շիրակի մարզի Արփենի եւ Թորոսգյուղ համայնքների մշա֊կույթի տան տանիքի հիմնանորոգ֊ման – թիթեղապատման աշխատանքների ծրագրերը,
– Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից իրականացվող «Սեւանի Վազգենյան դպրանոցի հին մասնաշենքի նորոգման» ծրագիրը,
– «ԿԱԶԱ» շվեյցարական մարդասիրական հիմնա֊դրամի կողմից իրականացվող «Հայաստանի Հանրապետու֊թյան Շիրակի մարզի Գյումրու քաղաքապետարանի Շերամի անվան թիվ 5 երաժշտական դպրոցի վերակառուցում» ծրագիրը,
– «Քարավան 88» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կողմից իրակա֊նացվող «Վեց համայնքների հզորացում` երկրորդ փուլ» ծրագիրը:
Նիստում քննարկվել եւ հաստատվել են նախկինում հաստատված ծրագրերի շրջանակներում իրականացվող հարակից գործարքներ, ինչպես նա- տարբեր կազմակերպու֊թյունների հասցե֊ներով ուղարկված բարեգործական բեռների ներմուծման ծրագրեր:

20 ноября на очередном заседании Комиссии по координированию благотворительных программ правительства Армении было утверждено 9 благотворительных программ, сообщает пресс-служба правительства РА. В частности, были обсуждены и утверждены реализуемые Всеармянским фондом «Айастан» программы по частичному ремонту некоммерческой организации «Детский дом Ванадзора», по проектированию капитального ремонта здания административного центра села Арцни Лорийской области, по перестройке канала в селе Дитаван Тавушской области.
Комитет утвердил также реализацию программы благотворительного фонда «Святой Камилло», целью которого является предоставление гуманитарной помощи нуждающимся и оказание медицинских услуг жителям региона посредством 21 амбулатории при больнице «Тирамайр Нарек» («Богоматерь Нарек») в Ашоцке в течение 2010-2012 гг., а также реализацию программы «Оказание содействия исследованиям молодых научных сотрудников в 2010 году» Национальным фондом передовых технологий науки, программы по капитальному ремонту крыши дома культуры общины Арпени-Торосгюх, программы по ремонту старого здания Севанской школы имени Вазгена I, программы перестройки здания музыкальной школы имени Шерама города Гюмри, и программ «Усиления мощи шести общин», выполняемых армянскими и зарубежными благотворительными и общественными организациями. Также на заседании были утверждены работы, относящиеся к утвержденным ранее программам и ввоз отправленных на адрес многих организаций благотворительных грузов. Заседание вел президент Комиссии Симон Тер-Симонян.