ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է Ագոյի խմբի պատվիրակությանը` ԵԽ-ում Ռումինիայի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Ստելիան Ստոյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Զ.Մնացականյանը, Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերի խնդրանքով քննարկվել է 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւանում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ժամանակ գրանցված 10 մահվան դեպքերի, ոստիկանության աշխատակիցների կողմից կիրառված բռնարարքների բացահայտմանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ գլխավոր դատախազը մանրամասն ներկայացրել է գրանցված մահվան դեպքերը բացահայտելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, արդյունքներն ու բացթողումները վստահեցնելով, որ դատախազությունը նախանձախնդիր է դրանց բացահայտման հարցում: «Նախաքննությունը չի կասեցվելու, շարունակվելու են ակտիվ քննչական եւ օպերատիվ-որոնողական աշխատանքները մահվան հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու համար»,- շեշտել է գլխավոր դատախազը` տեղեկացնելով, որ հանձնարարություններ են ուղարկվել ոստիկանության եւ ԱԱԾ` ակտիվացնելու օպերատիվ-որոնողական աշխատանքները:
Անդրադառնալով ոստիկանների կողմից կիրառված բռնություններին` ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ նախաքննությամբ հիմնավորվել է առանձին դեպքերում ոստիկանների կողմից անհարկի ֆիզիկական ուժ գործադրելու հանգամանքը եւ 4 ոստիկանի առաջադրվել է մեղադրանք պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար` զուգորդված բռնությամբ: «Բռնարարք իրականացրած յուրաքանչյուր անձ պետք է ենթարկվի պատասխանատվության եւ դատախազությունը հետամուտ է լինելու բոլոր բռնարարքների բացահայտմանը` անկախ նրանից դա կատարվել է ոստիկանի, թե զանգվածային անկարգության մասնակցի կողմից»,- նշել է Ա.Հովսեփյանը, հաղորդում է Հայաստանի դատախազության մամլո ծառայությունը:

Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян в Ереване встретился с членами мониторинговой комиссии Комитета министров Совета Европы (группа «Аго») во главе с постоянным представителем Румынии в Совете Европы, послом Стелианом Стояном. На встрече присутствовали постоянный представитель Армении в Совете Европы, посол Зограб Мнацаканян, а также специальный представитель генсека СЕ в Армении Сильвия Зеге.
В ходе встречи по просьбе гостей были обсуждены вопросы, связанные со 10 случаями смертей, зарегистрированных в ходе массовых беспорядков в Ереване 1-2 марта, а также выявление насильственных действий со стороны сотрудников полиции. Генпрокурор Армении подробно представил осуществленную работу, результаты и упущения по раскрытию случаев смерти, и заверил, что генпрокуратура Армении решительна в раскрытии этих дел. “Предварительное расследование не будет приостановлено. Мы продолжим активные следственные и оперативно-поисковые работы для полного раскрытия случаев смерти”,- подчеркнул Агван Овсепян.
Касаясь насильственных действий, примененных со стороны полицейских, генпрокурор Армении отметил, что предварительным следствием было обосновано обстоятельство применения неуместной физической силы со стороны сотрудников полиции в отдельных случаях и полицейскому было предъявлено обвинение в превышение должностных полномочий. “Каждый человек, применивший насилие, должен нести ответственность, и генеральная прокуратура будет последовательна в раскрытии всех насилий, вне зависимости от того, были они совершены полицейским, или же участником массовых беспорядков”,- сказал генпрокурор РА, сообщает пресс-служба прокуратуры Армении.