ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է Ագոյի խմբի պատվիրակությանը` ԵԽ-ում Ռումինիայի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Ստելիան Ստոյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Զ.Մնացականյանը, Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերի խնդրանքով քննարկվել է 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւանում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ժամանակ գրանցված 10 մահվան դեպքերի, ոստիկանության աշխատակիցների կողմից կիրառված բռնարարքների բացահայտմանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ գլխավոր դատախազը մանրամասն ներկայացրել է գրանցված մահվան դեպքերը բացահայտելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, արդյունքներն ու բացթողումները վստահեցնելով, որ դատախազությունը նախանձախնդիր է դրանց բացահայտման հարցում: «Նախաքննությունը չի կասեցվելու, շարունակվելու են ակտիվ քննչական եւ օպերատիվ-որոնողական աշխատանքները մահվան հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու համար»,- շեշտել է գլխավոր դատախազը` տեղեկացնելով, որ հանձնարարություններ են ուղարկվել ոստիկանության եւ ԱԱԾ` ակտիվացնելու օպերատիվ-որոնողական աշխատանքները:
Անդրադառնալով ոստիկանների կողմից կիրառված բռնություններին` ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ նախաքննությամբ հիմնավորվել է առանձին դեպքերում ոստիկանների կողմից անհարկի ֆիզիկական ուժ գործադրելու հանգամանքը եւ 4 ոստիկանի առաջադրվել է մեղադրանք պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար` զուգորդված բռնությամբ: «Բռնարարք իրականացրած յուրաքանչյուր անձ պետք է ենթարկվի պատասխանատվության եւ դատախազությունը հետամուտ է լինելու բոլոր բռնարարքների բացահայտմանը` անկախ նրանից դա կատարվել է ոստիկանի, թե զանգվածային անկարգության մասնակցի կողմից»,- նշել է Ա.Հովսեփյանը, հաղորդում է Հայաստանի դատախազության մամլո ծառայությունը:

20 November 2009 - 17:49 AMT
Prosecutor General Aghvan Hovsepyan has received CoE Committee of Ministers’ Ago Monitoring Group representatives headed by Ambassador Stelian Stoyan, permanent representative of Romania in Council of Europe. Present at the meeting were RA Permanent representative in Council of Europe, Ambassador Zohrab Mnatsakanyan and CoE Secretary General’s Special Representative in Armenia Silvia Zage.
Parties touched upon the 10 death cases resulting from March 1-2 disorders in Yerevan, as well as disclosure of police violence cases. Detailing on current activities, General Prosecutor said, “Inquest will not be discontinued. We’ll continue active investigative and search operations to reveal all death circumstances.”
With regard to cases of police violence, Prosecutor said that certain police officers whose guilt was established by inquest have been charged with abusing authority. “Any individual who resorted to violence should be held accountable, and General Prosecutor’s Office should be consistent in its efforts to disclose all cases of violence, whether committed by policemen or individuals involved in mass disorders,” General Prosecutor’s Office press service quotes Aghvan Hovsepyan as saying.