20 Նոյեմբեր 2009 - 18:19 AMT
Բնագիտության եւ ռազմագիտության ոլորտների համագործակցությունը նպաստավոր է երկրի զարգացման ու անվտանգության համար:
Նոյեմբերի 20-ին ԵՊՀ օտարերկրյա քաղաքացիների նախապատրաստական ֆակուլտետում մեկնարկեց «Բնագիտությունը 21-րդ դարում. Ուսուցման հիմնախնդիրներ եւ լուծումներ» խորագիրը կրող համահայկական երկրորդ կրթական գիտաժողովը:
Այս տարի գիտական միջոցառման կազմակերպիչների շարքում է նաեւՀՀ պաշտպանության նախարարությունը: Իսկ գիտաժողովին մասնակցում են հանրապետության կրթական ու գիտական մի շարք հաստատություններ:
Գիտաժողովի բացման եւ ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Միջոցառման մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին ողջունեց նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նա փաստեց, որ կրթության եւ գիտության զարգացմամբ մենք կարող ենք զրոյի հավասարեցնել այն քանակական առավելությունը, որ ունի մեր հակառակորդը:
Նախարարը նշեց նաեւ, որ զինված ուժերի եւ գիտության բնագավառի համագործակցությունից կշահի մեր հայրենիքն ու պետությունը: Սեյրան Օհանյանը եւս զեկույց էր ներկայացրել: «Բնագիտությունը եւ ռազմագիտությունը»թեմայով իր զեկույցում նախարարն անդրադարձավ ռազմական անվտանգության խնդիրներին, ռազմաարդյունաբերության համալիրի հագեցմանը:

20 Ноябрь 2009 - 18:19 AMT
20-го ноября на подготовительном факультете для иностранных граждан Ереванского государственного университета (ЕГУ) стартовала Вторая Всеармянская конференция по теме “Естествознание в 21-ом веке: решения и проблемы обучения”, в котором приняли участие ряд научных и образовательных учреждений Армении. В этом году в числе организаторов мероприятии было также Министерство обороны РА.
Министр обороны РА Сейран Оганян, приветствуя участников конференции, отметил, что развитием науки и образования Армения может сравнять с нулем численное преимущество противника. Он также заметил, что от сотрудничества вооруженных сил и науки выиграет государство.
В своем докладе по теме “Естествознание и военная наука” министр затронул проблемы военной безопасности и развития комплекса военной промышленности, сообщает пресс-служба министерства обороны РА.