Նոյեմբերի 20-22-ին Երեւանում անցկացվում է երիտասարդական ակումբների եւ կենտրոնների համաժողով:
Համաժողովը կազմակերպվել է FYCA (Federation of Youth Clubs of Armenia) հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ` ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարության համամագործակցությամբ:
«Մեր նպատակն է ակտիվացնել երիտասարդական ակումբների գործունեությունը, դաշտ ստեղծել հայկական երիտասարդական բոլոր գործող ակումբների եւ կենտրոնների համագործակցության համար, բարձրացնել հասարակության տեղեկացվածությունը: Դրա համար մենք որոշել ենք ամեն տարի անցկացնել այսպիսի համաժողով», – այսօր համաժողովի ընթացքում PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրուցելիս ասաց FYCA հասարակական կազմակերպության նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը :
Նրա խոսքերի համաձայն, համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է նաեւ հրատարակել Հայաստանի երիտասարդական ակումբների եւ կենտրոնների տեղեկատու, որի մեջ կլինեն շփման բոլոր տվյալները, ինչպես նաեւ տեղեկություններ` կենտրոնների եւ ակումբների գործունեության մասին:
«Այսօր համաժողովը անցկացվում է պլենար նիստերի ձեւով, որին մասնակցում են ավելի քան 50 երիտասարդական ակումբների եւ կենտրոնների ներկայացուցիչներ, որից հետո կստեղծվեն աշխատանքային խմբեր` նոր ծրագրեր ստեղծելու, իսկ հետագայում նաեւ դրանք իրականացնելու համար», – ասաց Ատոմ Մխիթարյանը:
FYCA հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1999 թ. 7 երիտասարդական կազմակերպությունների միավորման արդյունքում, որոնք 2-3 տարի դրանից առաջ գոյություն ունեին: Կազմակերպության ֆինանսավորումը իրականացվում է տարբեր մրցութային ծրագրերով: 2008 թ. ավելի քան 100 երիտասարդներ տարբեր ծրագրերի շրջանակներում եղել են արտասահմանում: Մեկ տարվա ընթացքում իրականացվում է մոտ 50 ծրագիր: Տասը տարվա ընթացքում FYCA -ը դարձել է միջազգային երիտասարդական ծրագրեր իրականացնող ամենաակտիվ կազմակերպությունը: Վերջին երկու տարվա ընթացքում FYCA -ը ակտիվությամբ եւ իրականացրած միջազգային երիտասարդական ծրագրերի թվով գրավում է երրորդ տեղը` նախկին խորհրդային երկրների երիտասարդական կազմակերպությունների շարքում:

В Ереване с 20-го по 22-ое ноября проходит форум молодежных клубов и центров.
Форум организован по инициативе общественной организации FYCA (Federation of Youth Clubs of Armenia) при содействии Министерства спорта и по вопросам молодежи РА.
«Наша цель – активизировать молодежное клубное движение, создать поле для сотрудничества всех армянских действующих молодежных клубов и центров, повысить информированность общества. Для этого мы решили ежегодно проводить подобный форум»,- сегодня в ходе форума в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил председатель общественной организации FYCA Атом Мхитарян.
По его словам, в рамках форума также предусматривается издать справочник молодежных клубов и центров Армении, где можно будет найти все контакты, а также прочитать о деятельности центров и клубов.
«Сегодня форум проходит в форме пленарных заседаний, где участвуют представители более чем 50 молодежных клубов и центров, после чего будут созданы рабочие группы для создания новых программ, а в дальнейшем и их осуществления», – сказал Атом Мхитарян.
Общественная организация FYCA была основана в 1999 году при объединении 7 молодежных организаций, которые до этого существовали 2-3 года. Финансирование организации осуществляется на основе разных грантовых программ. В 2008 году более чем 100 молодых людей в рамках разных программ побывали заграницей, за год осуществляется около 50 программ. В течение десяти лет FYCA стала самой активной организацией по осуществлению международных молодежных программ. За последние два года по активности и числу осуществленных международных молодежных программ FYCA занимает третье место в числе молодежных организаций постсоветских стран.