21 Նոյեմբեր 2009 - 12:30 AMT
Նոյեմբերի 21-ին Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը ընդունել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Վիգաուդաս Ուշացկասին: Քննարկվել են հայ-լիտվական երկկողմ հարաբերություններին եւ միջազգային կառույցներում համագործակցությանը վերաբերող հացեր:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի եւ Լիտվայի բարեկամական հարաբերությունները խոր արմատներ ունեն` պայմանավորված երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական ընդհանրություններով:
Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման մեծ ներուժ կա: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զարգացնել համագործակցությունը սննդի անվտանգության եւ սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման ոլորտներում: Այդ նպատակով առաջիկայում կկազմակերպվեն փոխադարձ այցելություններ:
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ծրագրով Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների, Արեւելյան գործընկերության ծրագրի հետ կապված հարցեր: Կարեւորվել է արդարադատության, ազատության եւ անվտանգության հարցերով ենթակոմիտեի շրջանակում Հայաստան-Եվրամիություն երկխոսության խորացումը եւ համագործակցության ընդլայնումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների, մասնավորապես` ԼՂ հիմնախնդրի եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Վիգաուդաս Ուշացկասը բարձր է գնահատել Հայաստանի` հարեւան երկրների հետ հարաբերությունները կարգավորելուն ուղղված ջանքերը եւ հայտնել Լիտվայի աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, հաղորդում է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի մամլո ծառայությունը:

21-го ноября секретарь Совета национальной безопасности (СНБ) РА Артур Багдасарян принял министра ИД Литвы Вигаудаса Ушацкаса. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-литовских отношений и сотрудничеству в международных структурах.
Артур Багдасарян отметил, что существует большой потенциал для углубления отношений в разных сферах между двумя странами. Стороны договорились развивать сотрудничество в сферах безопасности пищи и модернизации пограничных инфраструктур.
Собеседники обсудили также вопросы осуществляемых реформ в рамках программ сотрудничества Армения – ЕС и «Восточного партнерства» и придали важность углубления диалога ЕС-Армения в рамках подкомиссии по вопросам правосудия, свободы и безопасности.
Стороны обменялись мнениями по процессу нормализации армяно-турецких отношений и нагорно-карабахского урегулирования. Вигаудас Ушацкас высоко оценил усилия Армении, направленные на нормализацию отношений с соседними странами и заявил о поддержке Литвы в процессе налаживания отношений с Турцией, сообщает пресс-служба СНБ Армении.