21 Նոյեմբեր 2009 - 13:13 AMT
Երեւանում նոյեմբերի 20-21-ին անցկացվում է «Կրթություն – զարգացում` համագործակցությամբ» խորհրդաժողովը, որի կազմակերպիչը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունն է:
«ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը մինչ օրս ներգրավված չէ կրթական ծրագրերում, որոնք իրականացնում են միջազգային կազմակերպությունները: Մեր նպատակն է` միջազգային կազմակերպությունների համագործակցությամբ ստեղծել կրթական նոր ծրագրեր եւ կրթական համակարգն ավելի արդյունավետ եւ հասանելի դարձնել ավելի լայն շրջանակների համար, այսինքն` կրթության բնագավառում բարեփոխումների մեջ ընդլայնել համագործակցությունը, շնորհիվ շահագրգիռ կազմակերպությունների ներուժի ներդրման», – խորհրդաժողովին հայտարարեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը :
Խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը, Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը, Հայաստանի ԱԺ պատգամավորները, ՀՀ նախարարությունների , ՀՀ-ում տարբեր երկրների դեսպանատների ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ կրթական ծրագրերի զարգացմամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններն ու Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունները:

С 20-го по 21-ое ноября в Ереване проходит конференция “Образование – развитие по сотрудничеству”, организатором которой является Министерство образования и науки РА.
«Министерство образования и науки РА до сих пор не было вовлечено в образовательные программы, которые осуществляются международными организациями. Наша цель – при сотрудничестве с международными организациями, создать новые образовательные программы и сделать систему образования более продуктивной и доступной для более широкого круга, т.е. расширение сотрудничества в реформах в сфере образования благодаря внедрению потенциала заинтересованных организаций»,- на конференции заявил Министр образования и науки РА Армен Ашотян.
В работе конференции принимали участие глава делегации Еврокомиссии в Армении Рауль де Луценбергер, глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис, депутаты НС Армении, представители министерств РА, посольств разных стран в РА, а также международные организации, занимающиеся развитием образовательных программ и общественные организации Армении.