ՆԱՏՕ-ի Roth Rose հերթական սեմինարը կանցնի 2010թ. մարտի 11-13-ը Հայաստանում: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության նախագահ Կարեն Ավագյանը: Ըստ նրա, սեմինարի թեման է «Տարածաշրջանային զարգացումը Հարավային Կովկասում` մարտահրավերներ, հնարավորություններ, հեռանկարներ»: Ավագյանը նշել է, որ ըստ Դաշինքի հետ պայմանավորվածության, սեմինարի աշխատանքային լեզուներից մեկը կլինի նաեւ հայերենը, որպեսզի հայ պատգամավորները կարողանան արտահայտել իրենց տեսակետը: Սեմինարին հանդես կգան Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսը եւ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին:
Ինչ վերաբերում է Էդինբուրգում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ 55-րդ նստաշրջանին, ապա ըստ Ավագյանի, հայկական պատվիրակության աշխատանքը կարելի է հաջող համարել: «Հատկապես դա վերաբերում էր կիբեր-անվտանգության հանձնաժողովին, որտեղ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը: Իսկ Ադրբեջանից Էդինբուրգում ընդամենը երկու պատգամավորներ էին, որոնք կրկին կրկնեցին իրենց ծեծված արտահայտությունները, որոնք արժանի պատասխան ստացան հայ պատգամավորների կողմից: Ի դեպ, այդ հարցում մեզ սատարեց Լատվիայի պատգամավորը»,-ասել է Ավագյանը:

Очередной семинар НАТО Roth Rose пройдет 11-13 марта 2010 года в Армении. Об этом в Ереване заявил председатель армянской делегации в Парламентской Ассамблее (ПА) НАТО Карен Авагян. По его словам, тема семинара: «Региональное развитие на Южном Кавказе: вызовы, возможности, перспективы». Авагян отметил, что по договоренности с Альянсом, одним из рабочих языков семинара будет также армянский, чтобы армянские депутаты смогли высказать свою точку зрения. На семинаре выступят спецпредставитель НАТО по Кавказу и Центральной Азии Роберт Симмонс и спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби.
Что касается прошедшей в Эдинбурге 55-й сессии ПА НАТО, то, по словам Авагяна, работу армянской делегации можно считать успешной. «Особенно это касалось комиссии по кибер-безопасности, на которой был заслушан доклад депутата Степана Сафаряна. Из Азербайджана же в Эдинбурге было только два депутата, которые опять повторяли избитые истины, получившие достойный ответ со стороны армянских депутатов. Нас в этом вопросе, кстати, поддержал депутат из Латвии», – подчеркнул Авагян.