ՆԱՏՕ-ի Roth Rose հերթական սեմինարը կանցնի 2010թ. մարտի 11-13-ը Հայաստանում: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության նախագահ Կարեն Ավագյանը: Ըստ նրա, սեմինարի թեման է «Տարածաշրջանային զարգացումը Հարավային Կովկասում` մարտահրավերներ, հնարավորություններ, հեռանկարներ»: Ավագյանը նշել է, որ ըստ Դաշինքի հետ պայմանավորվածության, սեմինարի աշխատանքային լեզուներից մեկը կլինի նաեւ հայերենը, որպեսզի հայ պատգամավորները կարողանան արտահայտել իրենց տեսակետը: Սեմինարին հանդես կգան Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսը եւ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին:
Ինչ վերաբերում է Էդինբուրգում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ 55-րդ նստաշրջանին, ապա ըստ Ավագյանի, հայկական պատվիրակության աշխատանքը կարելի է հաջող համարել: «Հատկապես դա վերաբերում էր կիբեր-անվտանգության հանձնաժողովին, որտեղ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը: Իսկ Ադրբեջանից Էդինբուրգում ընդամենը երկու պատգամավորներ էին, որոնք կրկին կրկնեցին իրենց ծեծված արտահայտությունները, որոնք արժանի պատասխան ստացան հայ պատգամավորների կողմից: Ի դեպ, այդ հարցում մեզ սատարեց Լատվիայի պատգամավորը»,-ասել է Ավագյանը:

23 November 2009 - 08:38 AMT
Yerevan will host NATO Rose Roth “Regional cooperation in the South Caucasus. Challenges, Opportunities, Perspectives” seminar from March 11 to 13, 2010.
“According to an agreement with the Alliance, Armenian will be one of the working languages of the seminar, so that Armenian MPs can offer their views,” chairman of the Armenian delegation to NATO PA, Mr. Karen Avagyan told a news conference on Monday.
NATO Special Representative for the South Caucasus and Central Asia, Mr. Robert Simmons and EU Envoy for the South Caucasus, Mr. Peter Semneby were invited as guest speakers.
Mr. Avagyan described the work of the Armenian delegation during the 55th NATO PA session in Edinburgh as successful. “Stepan Safaryan gave a report on cyber security. As to Azerbaijani parliamentarians, they spoke in clichés and received a proper response from the Armenian delegation,” he said.