23 Նոյեմբեր 2009 - 10:33 AMT
«Այսուհետ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությունը հանդես կգա զեկույցներով ոչ միայն Հարավային Կովկասին առնչվող հարցերի, այլ նաեւ բոլոր այն կարեւորագույն հարցերի շուրջ, որոնք կքննարկվեն այնտեղ»,-ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության նախագահ Կարեն Ավագյանը:
Ըստ Ավագյանի, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Էդինբուրգում կայացած 55-րդ նստաշրջանում քննարկվել է դաշինքի նոր ռազմավարությունը, որը կներկայացվի կազմակերպության անդամ երկրներին, եւ հավանության արժանանալու դեպքում, 2010թ. ՆԱՏՕ-ն կառաջնորդվի այդ ռազմավարությամբ: Նա հաղորդել է նաեւ, որ Հայստանի պատվիրակությունը մտադիր է առաջարկներ ներկայացնել դաշինքի վերջերս մշակված ռազմավարության վերաբերյալ:
Իր հերթին հայկական պատվիրակության անդամ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ անցած նստաշրջանում զեկույց է ներկայացվել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների վերաբերյալ, որտեղ ակտիվորեն քննարկվել են ժողովրդավարության եւ ահաբեկչության խնդիրները: Նա նաեւ հավելել է, որ եղել է եւս մեկ զեկույց Վրաստանի վերաբերյալ, որից պարզ դարձավ, որ այդ երկրի անդամակցության հարցը դաշինքին այդքան սուր չի դրված: «Սակայն ՆԱՏՕ-ն շարունակում է «բաց դռների» քաղաքականությունը Վրաստանի հանդեպ եւ այս պահի դրությամբ գոհացավ նրանով, որ խորհուրդ տվեց այդ երկրի ղեկավարությանը շարունակել ընթացող բարեփոխումները մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտներում»:

23 Ноябрь 2009 - 10:33 AMT
“Отныне в Парламентской Ассамблее (ПА) НАТО делегация Армении будет выступать с докладами, касающимися не только вопросов Южного Кавказа, но и всех важных проблем, которые будут там обсуждены”, – заявил на пресс-конференции в НС РА председатель парламентской делегации Армении в ПА НАТО Карен Авагян.
По словам Авагяна, на прошедшей в Эдинбурге 55-й сессии ПА НАТО обсуждалась новая стратегия Альянса, которая будет представлена странам- членам этой организации и, в случае одобрения, в 2010г. НАТО будет руководствоваться новой стратегией. Он также сообщил, что делегация Армении намерена представить предложения по недавно разработанной стратегии Альянса.
В свою очередь член армянской делегации Артак Закарян отметил, что на прошедшей сессии ПА НАТО был представлен доклад по поводу отношений Россия-НАТО, где активно обсуждались проблемы демократии и терроризма. Он также добавил, что был еще один доклад про Грузию, из которого стало ясно, что вопрос членства этой страны в Альянсе не стоит так остро. «Но НАТО продолжает политику «открытых дверей» по отношению к Грузии и на данный момент довольствуется только тем, что посоветовало руководству этой страны продолжить начатые реформы в сферах прав человека, укрепления демократических институтов».