23 Նոյեմբեր 2009 - 11:15 AMT
Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն հայ հանրության, ոչ թե իշխանությունների վրա ազդելու նպատակ ունեն: Ակդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը` մեկնաբանելով Ի.Ալիեւի սպառնալիքները Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ նոր պատերազմի մասինի: Ըստ նրա, Ալիեւի հայտարարությունների նպատակն է խուճապ առաջացնել հայ ժողովրդի մոտ, հույս ունենալով, որ դա ներքին ճնշման կհանգեցնի հայկական իշխանությունների հանդեպ: «Այն հավանականությունը, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ պատերազմ կսկսվի, հավասար է զրոյի»,-ասել է Դավիդ Ջամալյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ հարցի ռազմական լուծումը հնարավոր է միայն երկու դեպքում` պետականության թուլացման կամ եթե դա ձեռնատու լինի գերտերություններից մեկին: «Այսօրվա դրությամբ այդ տարբերակներից ոչ մեկը իրատեսական չէ»,-ասել է նա:
«Այսօրվա դրությամբ երկու երկրների ռազմական ներուժը հավասար է»,-ասել է Ջամալյանը` հավելելով, որ ադրբեջանական հասարակությունը եւս պատրաստ չէ պատերազմի եւ իր հայտարարություններով Ալիեւը խուճապահար է անում իր ժողովրդին:
«Բոլորին է հայտնի, որ հարձակվող կողմի կորուստներն ավելի շատ են: Հարց է առաջանում, ո՞վ է պատերազմելու: Չեմ կարծում, որ դա Ալիեւի կլանն է լինելու, հավանաբար պատերազմի ողջ ծանրությունը կկրեն Ադրբեջանի շարքային քաղաքացիները: Արդեն վաղուց անցել են այն ժամանակները, երբ հարձակվող երկիրը հայտարարում էր այն մասին, թե պատրաստվում է հարձակվել»,-ասել է Դ.Ջամալյանը` նշելով, որ եթե Բաքուն իրոք որոշեր պատերազմ սկսել, նա դա կաներ առանց նախազգուշացման:
Ընդ որում հոգեբանը նշել է, որ հայկական կողմը չպետք է զիջի Ղարաբաղը, քանի որ, ստանալով Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջանը որոշ ժամանակ անց կսկսի պահանջել Սյունիքի մարզը: «Լեռնային Ղարաբաղի հանձնումով հարցը չի լուծվի»,-ասել է Ջամալյանը:

23 Ноябрь 2009 - 11:15 AMT
Заявления президента Азербайджана рассчитаны на армянское общество, а не на власти. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил военный психолог Давид Джамалян, комментируя угрозы Ильхама Алиева о начале новой войны между Арменией и Азербайджаном. По его словам, цель заявлений Алиева – вызвать панические настроения у армянского народа в надежде на то, что это приведет к внутреннему давлению на армянские власти. “Вероятность того, что между Арменией и Азербайджаном начнется война, равна нулю”, – отметил Джамалян. При этом он подчеркнул, что военное решение вопроса между Арменией и Азербайджаном возможно лишь в двух случаях – ослабления государственности или выгоды для одной из сверхдержав. “На сегодняшний день ни один из этих вариантов нереален”, – сказал он.
“На сегодняшний военные потенциалы обеих стран фактически равны”, – отметил Джамалян, добавив, что азербайджанское общество тоже не готово к войне и своими заявлениями Алиев держит в паническом состоянии свой народ.
“Всем известно, что нападающая сторона теряет больше. Возникает вопрос, кто будет воевать? Не думаю, что это будет алиевский клан, скорее всего бремя войны будут нести рядовые граждане Азербайджана. Уже давно прошли те врeменa, когда нападающая страна заявляет о том, что она собирается напасть”, – подчеркнул Давид Джамалян, заметив, что если бы Баку действительно решил бы начать войну, он бы это сделал без всякого предупреждения.
При этом военный психолог отметил, что армянская сторона не должна уступать Карабах, поскольку после того как Азербайджан получит Нагорный Карабах, он через некоторое время начнет требовать Сюникскую область. “Сдачей Нагорного Карабаха вопрос не разрешится”, – подчеркнул Джамалян.