Հայաստանում ելույթ կունենա Եվրոպայի մի քանի օպերային թատրոնների հայտնի մեներգիչ, Իսպանիայում Հայաստանի հյուպատոսության մշակույթի բաժնի նախագահ, տենոր Վանո Թադեոն (Վահրամ Թադեւոսյան):
«Իմ այցը նվիրված է Կոմիտասի 140-ամյակին եւ Հայաստանի անկախության 18-ամյակին: Իմ նպատակն է ներկայացնել իմ համահայրենակիցներին հայկական դասական երաժշտության եւ երկրի արժեքը: Ես ցանկանում եմ տեսնել հայկական մշակույթի զարգացումը եւ դրա համար իմ հնարավորությունների ներածին չափով կանեմ ամեն ինչ դրա համար», – ասել է այսօր կայացած մամլո ասուլիսում Վանո Թադեոն
Նրա խոսքերով, Վանաձորում արդեն կայացել է իր համերգը եւ նախատեսվում է կազմակերպել երկրորդը:
Նոյեմբերի 28-ն երգիչը ելույթ կունենա Գյումրիում, իսկ դեկտեմբերի 14-ն Երեւանում, որից հետո սկսնակ երգիչների համար կկազմակերպվեն վարպետության դասընթացներ:
Համերգի առաջին մասում կներկայացվեն արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, իսկ երկրորդ մասը ամբողջովին կնվիրվի Կոմիտասի ստեղծագործություններին:
1996 թ-ն Վանո Թադեոն հրավիրվել էր Բարսելոնա եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին I աջակցությամբ, մասնակցել էր Ֆ. Վինիասի անվան միջազգային մրցույթին, որտեղ ստացավ դիպլոմ եւ Ջ. Վերդիի անվան մրցանակ: Վերջին 8 տարի Թադեոն ապրում է Իսպանիայում, ելույթ ունենալով Եվրոպայի լավագույն բեմերում:

В Армении с концертной программой выступит известный солист нескольких европейских опер, председатель отдела культуры при консульстве Армении в Испании, тенор Ванно Тадео (Ваграм Тадевосян).
“Визит мой посвящен 140-летию армянского композитора Комитаса и 18-летию независимости Армении. Цель – представить моим соотечественникам ценность нашей армянской классической музыки и песни. Я хочу увидеть развитие армянской культуры и по мере своих возможностей прилагаю усилия в этом направлении”, – на прошедшей сегодня, 23 ноября пресс-конференции отметил Ваграм Тадевосян.
По его словам, в Ванадзоре уже состоялся его концерт и предусматривается организовать второй, так как публика была оживленная.
“К моему удивлению, подавляющее большинство публики составляла молодежь”, – сказал оперный певец.
28-го ноября Ванно Тадео с концертной программой выступит в Гюмри и 14-го декабря в Ереване, после чего будут организованы мастер-классы для начинающих певцов.
В первой части концерта будут представлены произведения иностранных композиторов.
Вторая часть концерта полностью будет посвящена произведениям Комитаса.
В 1996 году известный тенор Ванно Тадео был приглашен в Барселону и при содействии Католикоса Всех Армян Гарегина I принял участие в международном конкурсе им. Ф. Виниаса, где получил диплом и приз им. Дж. Верди. Последние восемь лет Ванно Тадео проживает в Испании, выступая на лучших европейских сценах.