Նոյեմբերի 23-ին Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչին: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունները:
ԱՄՆ դեսպանի խնդրանքով Ա.Բաղդասարյանը ներկայացրել է ԱԱԽ գործունեությունը, ինչպես նաեւ բարեփոխումների իրականացման ընթացքը տարբեր ոլորտներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդրներին, այդ թվում նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, հաղորդում է ԱԱԽ մամլո ծառայությունը: –ԿԱ–

On November 23, Secretary of the National Security Council of Armenia Arthur Bagdasaryan received the U.S. Ambassador to Armenia Marie Jovanovich. During the meeting the sides discussed issues of Armenian-American cooperation.
At the request of U.S. Ambassador Arthur Baghdasaryan presented the functions of the NSC, as well as reforms implemented in Armenia’s various spheres. The two sides touched upon regional issues, including normalization of Armenia-Turkey relations, NSC press service reports.
At the request of U.S. Ambassador to Armenia Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan presented functions of the NSC, as well as reforms implemented in Armenia’s various spheres.