Չնայած, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները կատարվում են ներքին օգտագործման համար, միեւնույն ժամանակ նման արտահայտությունները դժվար թե բարենպաստ մթնոլորտ են ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի համար: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը: «Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները մեկ անգամ եւս վկայում են Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքի մասին: Լարվածության աճըԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ, իհարկե, ամենաանցանկալի ելքն է: Այն ամենաանցակալի իրողությունը կլինի ե’ւ Լեռնային Ղարաբաղի, ե’ւ Հայաստանի, ե’ւ ողջ տարածաշրջանի համար»,- նշել է ՀՀ ղեկավարի մամլո քարտուղարը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող անտարբեր լինել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճակատագրի հանդեպ, եւ հենց այդ պատճառով էլ Հայաստանի Հանրապետության նախագահը, այլ պաշտոնատար անձինք բազմաթիվ անգամ հայտարարել են, որ մենք պատասխանատու ենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության համար:
«Աշխարհում կան ընդունված ձեւեր. նման զարգացումների դեպքում, ենթադրենք, Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը` սրանից բխող հետեւանքներով: Երկրորդ` Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է փոխօգնության պայմանագիր ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ: Տարբերակներ կան, եւ ես վստահ եմ, Հայաստանի Հանրապետությունը կօգտվի այդ մի քանի տարբերակներից կամ առանձին-առանձին կամ միաժամանակ»,- ասել է Սամվել Ֆարմանյանը:
Նա ավելացրել է նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մինչ այսօր չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը միայն ու միայն մի պատճառով` որպեսզի դա խոչընդոտ չդառնա խաղաղ բանակցությունների համար: Ու եթե խաղաղ բանակցություններն ընդհատվում են, եւ ռազմական գործողություններ են սկսվում, ապա ոչինչ չի խանգարում Հայաստանի Հանրապետությանը` ճանաչելու ԼՂ անկախությունը:«Սակայն, այսօր իրողությունն այն է, որ բանակցային գործընթացը շարունակվում է: Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում: Հայաստանը կարծում է, որ բանակցությունների միջոցով հնարավոր է հասնել խնդրի խաղաղ եւ համապարփակ հանգուցալուծմանը»,- ամփոփել է Սամվել Ֆարմանյանը:

Несмотря на то, что заявления президента Азербайджана Ильхама делаются для внутреннего использования, в то же время, подобные высказывания вряд ли создают благоприятную атмосферу для переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил пресс-секретарь президента Армении Самвел Фарманян. “Заявления азербайджанского президента еще раз свидетельствуют о деструктивной позиции Баку. Нарастание напряжения вокруг карабахского конфликта, конечно, самый нежелательный исход. Оно станет самой нежелательной реальностью как для Нагорного Карабаха и Армении, так и для региона в целом”,- отметил пресс-секретарь главы армянского государства.
По его словам, Армения не может быть безразлична к судьбе народа Нагорного Карабаха и именно поэтому президент РА и другие высокопоставленные лица страны неоднократно заявляли о том, что армянская сторона ответственна за безопасность народа НКР.
“В мире существуют принятые методы в случае подобных процессов: предположим, Армения может признать независимость НКР, вместе с вытекающими с этим последствиями. Второе: Республика Армения может подписать с НКР соглашение о взаимопомощи. Есть много вариантов, и я уверен, что Армения воспользуется некоторыми из этих вариантов или по отдельности, или одновременно”,- сказал Самвел Фарманян.
Он также добавил, что Армения до сих пор не признала независимость НКР только по той причине, чтобы этот фактор не препятствовал мирным переговорам, и если мирные переговоры приостанавливаются и возобновляются военные действия, то ничто не мешает Еревану признать независимость Нагорного Карабаха. “Но сегодняшней реальностью является то, что переговоры продолжаются. Армения постоянно заявляла, что не видит альтернативы мирному решению конфликта. Армения считает, что посредством переговоров возможно достичь мирного и всеобъемлющего разрешения’,- заключил Самвел Фарманян.