«Չնայած, որ Ադրբեջանի նախագահը նախքան Հայաստանի նախագահի հետ Մյունխենում հանդիպելը հայտարարեց ռազմական գործողությունների վերսկսկման հնարավորության մասին, ես իրական չեմ համարում այդ տարածաշրջանում դեպքերի զարգացման այդպիսի սցենարը: Կարծում եմ` Ալիեւն ինքն էլ, արտասանելով այդ բառերը, ավելի շատ վախեցնում էր հանդիպման կազմակերպիչներին` դրանով իսկ փորձելով նրանց կողմից լրացուցիչ ճնշման հասնել նախագահ Սարգսյանի վրա, ինչով լրջորեն բարձրաձայնեց իր պետության դիրքորոշումը»,- PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեց Թել-Ավիվում Արեւելյան Եվրոպայի երկրների Ինստիտուտի տնօրեն, Կնեսսետի նախկին պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը:
Նրա կարծիքով, այսօր միջազգային հանրությունը թույլ չի տա եւս մեկ պատերազմ ծավալել հարավկովկասյան տարածաշրջանում: Ավելին, հենց ռուս-վրացական ռազմական դիմակայությունը, որի տարելիցը հիշում էին թե’ Հարավային Օսիայի, թե’ Վրաստանի ժողովուրդները, ցույց տվեց, որ միայն ռազմական ճանապարհով չի կարելի լուծել ամենաբարդ ազգային-տարածքային խնդիրները:
«Ուստի Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները պետք է պատրաստ լինեն կոշտ դիմակայության բոլոր հարցերի շուրջ կողմերի աստիճանական փոխադարձ մերձեցմանը: Որքանով ես կարող եմ դատել, մյունխենյան հանդիպման արդյունքները փորձագետները դրական գնահատեցին: Կարեւորը, որ նրանք նշում են` նախագահների ցանկությունն է` քննարկելու բավական բարդ ու հակասական կետեր: Իսկ եթե կա ցանկություն, նշանակում է արդյունքներն անպայման լինելու են»,- ընդգծեց Ցինկերը:

23 November 2009 - 14:07 AMT
“Despite the Azerbaijani President before his meeting with Armenian President in Munich said about possibility of hostilities, I do not think such scenario is realistic. I think that Aliyev was rather trying to frighten the organizers of the meeting to secure their pressure on the President Serzh Sargsyan, ” Alexander Zinker , Director of the Institute of East European countries in Tel Aviv, ex-Knesset member told PanARMENIAN.Net.
In his opinion, the international community will not allow to unleash another war in the South Caucasus. Moreover, it was particularly Russian-Georgian military confrontation showed that complecated national and territorial issues cannot be solved only in military way.
“Therefore, the leaders of Armenia and Azerbaijan should be prepared to phased approximation in all matters of confrontation. The outcomes of the Munich meeting were rated by experts as positive, ” Mr. Zinker stressed.