23 Նոյեմբեր 2009 - 14:09 AMT
«Ես չեմ հասկանում` ի՞նչ առաջընթացի մասին կաելի է խոսել, եթե Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների 4-ժամյա զրույցից հետո կողմերը բավարարվել են ընդամենը հայտարարությամբ, որի մեջ ոչ մի հիմնավոր բան ասված չէ», – PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցի ընթացքում ասաց «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը :
Ալավերդյանի խոսքերի համաձայն, միակ առաջընթացն այն է, որ երկու երկրների հանդիպումները շարունակվում են, որոնք նույնիսկ բանակցություններ համարել չի կարելի: «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ իսկական բանակցությունները կսկսվեն այն ժամանակ, երբ դրանց կմասնակցի Արցախը», – ընդգծեց «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղարը:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ նախագահների 4- ժամյա հանդիպումից հետո աղոտ հայտարարությունը խոսում է կողմերի միջեւ չլուծված հարցերի առկայության մասին:
Խոսելով Ղարաբաղյան հարցը տարածքային ամբողջականության շրջանակներում լուծելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի հայտարարությունների մասին, Ալավերդյանն ընդգծեց, որ դրանք արդեն սպառել են իրենց: Ալավերդյանը գտնում է, որ արդեն ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հանդես գա միջազգային նորմերի սահմաններում հստակ ձեւակերպված իրավական ծրարով, որով հայկական կողմը միջազգային հանրությանը ցույց կտա, որ ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի տարածքում չի ձեւավորվել եւ կբարձրացնի Ադրբեջանից 400 հազ. հայ փախստականների հարցը: «Պետք է միշտ հիշել, որ միջազգային իրավական դաշտում հայերի դիրքերն ավելի ուժեղ են, քան Ադրբեջանինը», – ընդգծել է Լարիսա Ալավերդյանը:

23 November 2009 - 14:09 AMT
“I do not understand what progress can we speak about if, after a 4-hour meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents in Munich, the sides made only statement which really says nothing,” Secretary of the Heritage parliamentary faction Larisa Alaverdyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to Larisa Alaverdyan, “the real negotiations over the Nagorno-Karabakh settlement will start when Artsakh will take a direct part in them, “the secretary of the Heritage faction stressed.
Statements of Azerbaijani side over Nagorno Karabakh settlement in the framework of territorial integrity of the country have been played out, Larisa Alaverdyan said. According to her, the Armenian side should demonstrate to the international community that the NKR was formed not on the territory of Azerbaijan, and to raise the issue of 400 thousand Armenian refugees from Azerbaijan. “We must always remember that in international law the position of Armenia is incomparably more powerful than that of Azerbaijan,” Larissa Alaverdyan stressed.