23 Նոյեմբեր 2009 - 14:09 AMT
«Ես չեմ հասկանում` ի՞նչ առաջընթացի մասին կաելի է խոսել, եթե Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների 4-ժամյա զրույցից հետո կողմերը բավարարվել են ընդամենը հայտարարությամբ, որի մեջ ոչ մի հիմնավոր բան ասված չէ», – PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցի ընթացքում ասաց «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը :
Ալավերդյանի խոսքերի համաձայն, միակ առաջընթացն այն է, որ երկու երկրների հանդիպումները շարունակվում են, որոնք նույնիսկ բանակցություններ համարել չի կարելի: «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ իսկական բանակցությունները կսկսվեն այն ժամանակ, երբ դրանց կմասնակցի Արցախը», – ընդգծեց «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղարը:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ նախագահների 4- ժամյա հանդիպումից հետո աղոտ հայտարարությունը խոսում է կողմերի միջեւ չլուծված հարցերի առկայության մասին:
Խոսելով Ղարաբաղյան հարցը տարածքային ամբողջականության շրջանակներում լուծելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի հայտարարությունների մասին, Ալավերդյանն ընդգծեց, որ դրանք արդեն սպառել են իրենց: Ալավերդյանը գտնում է, որ արդեն ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հանդես գա միջազգային նորմերի սահմաններում հստակ ձեւակերպված իրավական ծրարով, որով հայկական կողմը միջազգային հանրությանը ցույց կտա, որ ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի տարածքում չի ձեւավորվել եւ կբարձրացնի Ադրբեջանից 400 հազ. հայ փախստականների հարցը: «Պետք է միշտ հիշել, որ միջազգային իրավական դաշտում հայերի դիրքերն ավելի ուժեղ են, քան Ադրբեջանինը», – ընդգծել է Լարիսա Ալավերդյանը:

“Я не понимаю, о каком прогрессе можно говорить, если после 4-х часовой беседы президентов Армении и Азербайджана в Мюнхене, стороны удовлетворилась только заявлением, в котором толком ничего не сказано”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметила секретарь парламентской фракции партии “Наследие” Лариса Алавердян.
По словам Алавердян, единственный прогресс можно зафиксировать только в том, что встречи президентов двух стран продолжаются, которые нельзя даже назвать переговорами. “Истинные переговоры по урегулированию нагорно-карабахской проблемы начнутся тогда, когда в них прямое участие примет Арцах”, – подчеркнула секретарь фракции “Наследие”.
Она также отметила, что расплывчатое заявление по итогам 4 часовой встречи президентов говорит о наличии нерешенных проблем между сторонами.
Говоря о заявлениях азербайджанской стороны о решении карабахского вопроса в рамках территориальной цельности страны, Алавердян подчеркнула, что они уже исчерпали себя. Алавердян считает, что министерству ИД Армении уже пора выступить с четким правовым пакетом в рамках международных норм, в котором армянская сторона должна наглядно показать международному сообществу, что НКР сформировалась не на территории Азербайджана, и поднять вопрос 400 тысяч армянских беженцев из Азербайджана. «Нужно всегда помнить, что в международном праве позиции Армении несравненно более сильны, чем у Азербайджана», – подчеркнула Лариса Алавердян.