23 Նոյեմբեր 2009 - 14:40 AMT
Օրերս Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Եվրոպայում անվտանգության նոր կառուցվածքի հեռանկարները` Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի դերը» միջազգային խորհրդաժողովը, որի կազմակերպիչն էր «Արդար աշխարհ» ինստիտուտը գերմանական Ֆրիդրիխ Էբերտի անվան հիմնադրամի հետ համատեղ: Խորհրդաժողովին մասնակցել է Մոսկվայի «Ռուս-հայկական համագործակցություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել Յուրի Նավոյանը, խորհրդաժողովում քննարկվել են Եվրոպայում անվտանգության նոր կառուցվածքի հեռանկարները, ՌԴ-ի ու ՆԱՏՕ-ի դերը, բանավեճ է ընթացել Եվրոպական անվտանգության պայմանագրի եւ նրա ստորագրման հեռանկարների շուրջ, նախընտրական իրավիճակն Ուկրաինայում ՌԴ անվտանգության համատեքստում, Կովկասում անվտանգության ապահովումը եւ այլն:
Ելույթ ունենալով Կովկասի անվտանգության հարցերի առնչությամբ` Նավոյանն անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ ղարաբաղյան հակամարտությանը: Մասնավորապես, նա նշել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների որոշ կետեր եւ Թուրքիայի ցանկությունը այն շաղկապել ղարաբաղյան հարցում հայկական կողմի զիջումների հետ, ոչ միայն չեն հանգեցնում հայ-թուրքական կարգավորմանը, այլ ավելի են բարդացնում մեկ այլ տարածաշրջանային գործընթաց` անկանխատեսելի դարձնելով ղարաբաղյան կարգավորման հետագա գործընթացը:
Փորձագետն ընդգծել է, որ դրան նպատում է այն, որ միջազգային հարաբերությունների արդի փուլում, Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ հարաբերությունների «վերաբեռնավորման» շրջանակներում, գայթակղություն է առաջանում ամեն գնով համատեղ արդյունք ցույց տալ աշխարհի ամենաբարդ տարածաշրջաններից մեկում, այդ թվում նաեւ Կովկասում: Ըստ Նավոյանի, դա կարող է հանգեցնել անլիարժեք որոշումների եւ ճնշման, ինչն էլ կարող է նոր խնդիրներ առաջացնել տարածաշրջանում:

В Москве на днях состоялась международная конференция «Перспективы новой структуры безопасности в Европе: Роль России и НАТО», организованная Институтом «Справедливый мир» совместно с немецким Фондом имени Фридриха Эберта. В работе конференции принимал участие председатель московской общественной организации “Русско-Армянское Содружество” Юрий Навоян.
Как сообщил PanARMENIAN.Net Юрий Навоян, на конференции обсуждались перспективы новой структуры безопасности в Европе и роль России и НАТО, дискуссии вокруг Договора о европейской безопасности и перспективы его подписания, предвыборная ситуация на Украине в контексте безопасности России, угрозы наркотрафика из Афганистана для безопасности России и Европы, роль ШОС в региональной безопасности, обеспечение безопасности на Кавказе.
Выступая по вопросам обеспечения безопасности на Кавказе, Навоян коснулся армяно-турецких отношений и карабахского урегулирования. В частности, он указал на то, что некоторые положения армяно-турецких Протоколов и поведение Турции по увязыванию ратификации Протоколов с уступками армянской стороны в карабахском вопросе, не только не ведут к армяно-турецкому урегулированию, но и осложняют также другой региональный процесс – делая непредсказуемым дальнейший процесс карабахского урегулирования.
Эксперт подчеркнул, что этому способствует то, что на современном этапе международных отношений, в рамках «перезагрузки» отношений между Россией и Западом, намечается определенный соблазн как можно поскорее, любой ценой показать совместный результат в одном из сложных регионов мира, в том числе и на Кавказе. По мнению Юрия Навояна, это может привести к неполноценным решениям и давлению, что вместо обеспечения безопасности в регионе может породить новые проблемы.