23 Նոյեմբեր 2009 - 14:40 AMT
Օրերս Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Եվրոպայում անվտանգության նոր կառուցվածքի հեռանկարները` Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի դերը» միջազգային խորհրդաժողովը, որի կազմակերպիչն էր «Արդար աշխարհ» ինստիտուտը գերմանական Ֆրիդրիխ Էբերտի անվան հիմնադրամի հետ համատեղ: Խորհրդաժողովին մասնակցել է Մոսկվայի «Ռուս-հայկական համագործակցություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել Յուրի Նավոյանը, խորհրդաժողովում քննարկվել են Եվրոպայում անվտանգության նոր կառուցվածքի հեռանկարները, ՌԴ-ի ու ՆԱՏՕ-ի դերը, բանավեճ է ընթացել Եվրոպական անվտանգության պայմանագրի եւ նրա ստորագրման հեռանկարների շուրջ, նախընտրական իրավիճակն Ուկրաինայում ՌԴ անվտանգության համատեքստում, Կովկասում անվտանգության ապահովումը եւ այլն:
Ելույթ ունենալով Կովկասի անվտանգության հարցերի առնչությամբ` Նավոյանն անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ ղարաբաղյան հակամարտությանը: Մասնավորապես, նա նշել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների որոշ կետեր եւ Թուրքիայի ցանկությունը այն շաղկապել ղարաբաղյան հարցում հայկական կողմի զիջումների հետ, ոչ միայն չեն հանգեցնում հայ-թուրքական կարգավորմանը, այլ ավելի են բարդացնում մեկ այլ տարածաշրջանային գործընթաց` անկանխատեսելի դարձնելով ղարաբաղյան կարգավորման հետագա գործընթացը:
Փորձագետն ընդգծել է, որ դրան նպատում է այն, որ միջազգային հարաբերությունների արդի փուլում, Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ հարաբերությունների «վերաբեռնավորման» շրջանակներում, գայթակղություն է առաջանում ամեն գնով համատեղ արդյունք ցույց տալ աշխարհի ամենաբարդ տարածաշրջաններից մեկում, այդ թվում նաեւ Կովկասում: Ըստ Նավոյանի, դա կարող է հանգեցնել անլիարժեք որոշումների եւ ճնշման, ինչն էլ կարող է նոր խնդիրներ առաջացնել տարածաշրջանում:

23 November 2009 - 14:40 AMT
Moscow has recently hosted a conference on “Prospects of New Security Structure in Europe: Russia and NATO”. The event organized by Just World Institute and German Friedrich Ebert Foundation was attended by Head of Russian-Armenian Cooperation NGO Yuri Navoyan.
Discussion focused on new security structure in Europe, Russia and NATO’s role, European Security Treaty, as well as pre-electoral situation in Ukraine in terms of Russia’s security, drug trafficking threats from Afghanistan and SCO’s role in ensuring regional security.
Touching on security in Caucuses, Navoyan dwelled on Armenian-Turkish relations and Karabakh settlement process. Particularly, he pointed out that certain clauses in RA-Turkish Protocols and Turkey’s attempts to coerce Armenia into concessions complicate Karabakh settlement process.
At the current stage of international relations, Russia and West are seeking to demonstrate their joint result in resolving one of the region’s most complicated problems, Navoyan finds. Such situation, according to him, may lead to inadequate decisions and pressures, creating new challenges.