23 Նոյեմբեր 2009 - 16:11 AMT
«Վկայակոչելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մասին, կարող են նշել, որ կա որոշ առաջընթաց ղարաբաղյան հակամարտության բանակցություններում»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ Զոհրաբյանի, չնայած առաջընթացին, կողմերի միջեւ մինչ օրս չլուծված են մնում լուրջ հարցեր, ինչը թույլ չի տալիս խոսել Արցախի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ վերջնական փաստաթղթի ձեւավորման մասին:
Պատգամավորը նշել է, որ այն տեղեկությունը, թե կողմերն արդեն համաձայնվել են ԼՂՀ մերձակա որոշ տարածքների վերադարձնելու մասին, չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները քննարկում են միայն ԼՂՀ կարգավիճակի հարցը: «Իսկ մնացած բոլոր հարցերը կքննարկվեն միայն ԼՂՀ կարգավիճակի վերաբերյալ վերջնական համաձայնության գալուց հետո»,-ընդգծել է նա:
Ադրբեջանի նախագահի վերջին ռազմաշունչ ելույթը Մյունխենի հանդիպումից առաջ, Զոհրաբյանը գնահատել է որպես հերթական հնարք, որի նպատակն է ճնշում գործադրել միջազգային հանրության վրա: «Նման հայտարարություններ անելուց առաջ, Ալիեւը պետք է մտածեր իր երկրի բանակի մարտունակության մասին, որը նա ցուցադրեց արցախյան պատերազմի եւ 2004թ. Բուդապեշտում հայ սպայի վայրագ սպանության ժամանակ»,-ասել է Զոհրաբյանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ այդ հայտարարությունը համարժեք պատասխան է ստացել ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահների կողմից:

23 Ноябрь 2009 - 16:11 AMT
“Ссылаясь на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ о встрече президентов Армении и Азербайджана в Мюнхене, могу отметить, что есть некоторый прогресс в переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметила депутат парламентской фракции партии “Процветающая Армения” Наира Зорабян.
По словам Зорабян, несмотря на этот прогресс, между сторонами до сих пор остаются нерешенными серьезные вопросы, что не позволяет говорить о формировании окончательного документа по урегулированию арцахской проблемы.
Депутат отметила, что распространенная информация о том, что, якобы, стороны уже достигли соглашения о возврате некоторых районов вокруг НКР, не соответствуют действительности, так как на данный момент президенты Армении и Азербайджана обсуждают проблему статуса Нагорного Карабаха. “А все другие вопросы будут обсуждаться только после окончательного решения статуса НКР”, – подчеркнула она.
Последнее воинственное заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева до встречи в Мюнхене, Зорабян расценила как очередной трюк, направленный на оказание давления на международное сообщество. “Прежде чем делать подобные заявления, Алиеву следовало бы подумать о боеспособности армии своей страны, которую она проявила во время арцахской войны и о бесчеловечном убийстве армянского офицера в Будапеште в 2004 году”, – подчеркнула Зорабян.
Она также добавила, что данное заявление получило адекватный ответ со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ.