24 Նոյեմբեր 2009 - 09:59 AMT
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների Մյունխենում կայացած հանդիպումը պետք է դիտարկել Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունների ֆոնի վրա, որը նա արել էր հանդիպումից մի քանի օր առաջ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար եւ ՀՅԴ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: Ըստ նրա, Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքները չի կարելի անտեսել:
«Ես հուսով եմ, որ նախագահների հանդիպումը սկսվել է Ալիեւի ռազմաշունչ հայտարարությունների քննարկումով, եւ որ նրան հստակ ասվել է, որ եթե նա շարունակի նման հայտարարություններ անել, ապա բանակցային գործընթացը կդադարեցվի»,-ասել է Մանոյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ Սարգսյանի ու Ալիեւի հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները փորձեցին մեղմել իրավիճակը: «ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարություններն այն մասին, թե բանակցային գործընթացում կա զգալի առաջընթաց, պատասխան էր Ալիեւի սպառնալիքներին»,-ասել է Հայ դատի ղեկավարը:
«Եթե Ադրբեջանը գոնե 50 տոկոսով վստահ լիներ, որ կհաղթի այդ պատերազմում, նա վաղուց արդեն կաներ դա»,-ասել է Մանոյանը` հավելելով, որ իր հայտարարություններով Ալիեւը կարող է հայտնվել սեփական ծուղակում, քանի որ տրամադրում է իր ժողովրդին պատերազմի, ինչի արդյունքում նա ստիպված կլինի սկսել այն:
«Ցավոք, հայկական կողմը համարժեք պատասխան չտվեց Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին»,-ասել է Կ.Մանոյանը:

24 Ноябрь 2009 - 09:59 AMT
Встречу президентов Армении и Азербайджана в Мюнхене нужно рассматривать на фоне заявления Ильхама Алиева, которое он сделал за несколько дней до встречи. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Центрального офиса «Ай Дата» по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. По его словам, угрозы президента Азербайджана нельзя игнорировать.
“Я надеюсь, что встреча президентов началась с обсуждений милитаристских заявлений Алиева, и что ему четко было сказано, что если он будет продолжать делать подобные заявления, то переговорный процесс просто прекратится”, – сказал Маноян. При этом он отметил, что после встречи Саргсяна и Алиева, своими заявлениями сопредседатели Минской группы ОБСЕ попытались смягчить ситуацию. “Заявления сопредседателей МГ ОБСЕ о том, что в переговорном процессе по урегулированию карабахского вопроса есть заметный прогресс, были ответом на угрозы Алиева”,- подчеркнул глава «Ай Дата».
“Если бы Азербайджан хоть на 50% был уверен, что он победит в этой войне, он уже давно бы начал ее”, – заметил Маноян, добавив, что своими заявлениями Алиев может попасться в свою собственную ловушку, поскольку настраивает свой народ на войну, вследствие чего он будет вынужден начать ее.
«К сожалению, армянская сторона не дала достойный ответ на заявления президента Азербайджана», – сказал Киро Маноян.