24 Նոյեմբեր 2009 - 11:06 AMT
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցներն այցելել են ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողներին
«Նոյեմբերի 23-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատակիցներն այցելել են ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողներին»,-PanARMENIAN. Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանում ԿԽՄԿ հաղորդակցային ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Աստաբատյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ ըստ կոմիտեի կանոնադրության, նա իրավունք չունի հրապարակել գերիների վիճակի մասին տեղեկությունները, քանի որ գաղտնի տեղեկություններ են:
Ինչպես PanARMENIAN. Net-ի թղթակցին են հաղորդել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունում, ներկայումս ադրբեջանական գերության մեջ են 6 հայ զինծառայողներ: «Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկություներն այն մասին, թե հայ զինծառայողները հայտնվել են գերության մեջ, փորձելով խուսափել ՀՀ ԶՈւ ծառայությունից, ադրբեջանական հակահայկական քարոզչության բանահյուսական ֆանտազիայի շարքից է»,-ընդգծել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամլո քարտուղար, գնդապետ Սեյրան Շահսուվարյանը:

24 Ноябрь 2009 - 11:06 AMT
“23 ноября сотрудники Международного комитета Красного Креста (МККК) навестили шестерых армянских военнослужащих, находящихся в азербайджанском плену”, – в беседе корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил руководитель коммуникационных программ МККК в Армении Ашот Астабатян.
Он также отметил, что согласно уставу комитета не имеет права оглашать информацию о состоянии пленных, так как это конфиденциальная информация.
Как сообщили из пресс-службы Министерства обороны Армении корреспонденту PanARMENIAN.Net, в настоящее время в азербайджанском плену находятся 6 армянских военнослужащих. “Информация, распространяемая азербайджанскими СМИ о том, что армянские военнослужащие оказались в азербайджанском плену, пытаясь уйти от службы в ВС Республики Армения, из ряда фольклорных фантазий азербайджанской антиармянской пропаганды”, – подчеркнул пресс-секретарь министра обороны Армении, полковник Сейран Шахсуварян.