Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը երկու նպատակ պետք է հետապնդի` առաջին` Լեռնային Ղարաբաղը վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ երկրորդ` հասնել նրա միջազգային ճանաչմանը: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՅԴ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը :
Հովհաննիսյանի պնդմամբ, եթե վերը նշված նպատակները չիրականանան, ապա Հայաստանի կողմից միայն Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը ոչինչ չի տա: Նա նաեւ նշեց, որ Հայաստանի վարած քաղաքականությունը ԼՂՀ-ին թույլ չի տալիս բանակցությունների սեղանին վերադառնալ, նույնիսկ եթե Հայաստանը ճանաչի նրա անկախությունը:
Խոսելով ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանի վերջին հայտարարության մասին, որում ասվում էր, որ Ադրբեջանի հարձակման դեպքում Հայաստանը կճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ «ռազմական ագրեսիայի դեպքում Հայաստանն, առաջին հերթին, հակառակորդին պետք է ոչնչացնի մարտի դաշտում, միայն հետո մտածի ճանաչման մասին»:
Լրագրողների այն հարցին, թե ՀՅԴ-ն ո՞ր սահմաններում է ճանաչում ԼՂՀ-ն որպես անկախ պետություն, նա նշեց, որ ԼՂՀ հիմնական տարածքային կառույցը ՀՅԴ-ն համարում է Լեռնային Ղարաբաղի Սահմանադրությունը, որում ազատագրված տարածքները ամրագրված են որպես Արցախի անբաժանելի մաս:

24 Ноябрь 2009 - 13:05 AMT
Признание независимости НКР Арменией должно преследовать две важные цели: первое – это вернуть Нагорный Карабах на стол переговоров и второе – достичь его международного признания. Об этом на пресс-конференции в Ереване отметил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, если вышеуказанные цели не будут достигнуты, то простое признание Нагорного Карабаха со стороны Армении ничего не даст. Он также добавил, что политика, которую ведет руководство Армении, не позволяет НКР вернуться за стол переговоров, даже в случае признания его независимости Арменией.
Говоря о последнем заявлении пресс-секретаря президента Армении Самвела Фарманяна о том, что в случае агрессии со стороны Азербайджана Армения признает независимость НКР, руководитель фракции АРФД отметил, что «в случае военной агрессии в первую очередь Армения должна разгромить противника на поле боя, а потом уже думать о признании».
На вопрос журналистов о том, в каких границах партия Дашнакцутюн признает НКР как независимое государство, он отметил, что основой территориального устройства НКР АРФД считает Конституцию Нагорного Карабаха, в которой четко закреплены освобожденные территории как неотъемлемая часть Арцаха.