24 Նոյեմբեր 2009 - 13:10 AMT
Հռոմում գտնվելու ընթացքում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց նաեւ Վատիկան, ուր հանդիպեց Սուրբ Աթոռի Պետությունների հետ հարաբերությունների հարցերով քարտուղար արքեպիսկոպոս Դոմինիք Մամբերտիի հետ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը եւ Վատիկանի արտաքին քաղաքականության պատասխանատուն գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի եւ Վատիկանի, ինչպես նաեւ Հայ Առաքելական եւ Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցիների միջեւ հաստատված բարձր մակարդակի հարաբերությունների կապակցությամբ` վստահություն հայտնեցին, որ փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ դրանք առավել կամրապնդվեն:
Նախարար Նալբանդյանն ու արքեպիսկոպոս Մամբերտին հանգամանալից զրույց ունեցան միջազգային հարաբերությունների օրակարգային խնդիրների, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային հարցերի, ինչպես նաեւ ս.թ. դեկտեմբերի սկզբին Աթենքում կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդին քննարկվելիք հարցերի շուրջ:
Հայաստանի արտգործնախարարը Վատիկանի իր գործընկերոջը հրավիրեց այցելել Հայաստան, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

During the working visit to Italy, Armenia’s foreign minister Edward Nalbandian visited Vatican, where he met with the Secretary for Relations with States of the Holy See, Archbishop Dominique Mamberti.
During the meeting the sides expressed satisfaction with the high level of relations between Armenia and Vatican, as well as between the Armenian Apostolic Church and the Roman Catholic Church, expressing confidence that through joint efforts these relations will be strengthened.
Edward Nalbandian, Archbishop Mamberti also talked about the actual problems of international relations and the issues to be discussed at the forthcoming meeting of the Council of OSCE foreign ministers in Athens.
RA Foreign Minister invited his counterpart from Vatican to visit Armenia, press office of Armenia’s foreign ministry reports.