24 Նոյեմբեր 2009 - 13:18 AMT
ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպան Գեորգի Թարգամաձեն խոստացավ, որ Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիները կվերականգնվեն եւ որ իրավաբանական կարգավիճակ կստանան: Դրանից հետո Վրաստանում հայկական եկեղեցիները գտնվելու են Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) իրավասության ներքո: Այդ մասին Գեորգի Թարգամաձեի հետ հանդիպումից հետո հայտնեց Հայաստանի Պետական տնտեսագիտական համալսարանի Ուսանողական խորհրդի նախագահ Նարեկ Մանթաշյանը: Նրա խոսքով, Վրաստանի դեսպանը նշեց, որ եկեղեցիների ավերման պատճառը երկրաշարժերն են, որոնք վերջին ամիսներին բավական հաճախ են տեղի ունենում Թբիլիսիում:
«Այսօրվանից սկսած մենք ուշադրությամբ կհետեւենք, թե ինչպիսի վիճակում են գտնվում Վրաստանում գտնվող մեր եկեղեցիները»,- ասաց Մանթաշյանը` ավելացնելով, որ եթե դեսպանը չկատարի իր խոստումները, բողոքի նման ցույցերը կշարունակվեն:
Անցյալ ուրբաթ օրը Վրաստանի մայրաքաղաքում ավերվեց հայկական Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին, որը 1356թ.-ին էր կառուցվել: ՀԱԵ-ն Վրաստանի իշխանություններին մեղադրեց այդ երկրում հայկական սրբավայրերի պահպանման հանդեպ անտարբերության համար, ինչն էլ եկեղեցու ավերման պատճառ դարձավ:

24 November 2009 - 13:18 AMT
Посол Грузии в РА Георгий Таргамадзе пообещал, что армянские церкви в Тбилиси будут восстановлены, и что они будут иметь юридический статус. После этого армянские церкви в Грузии будут находиться под юрисдикцией Армянской Апостольской Церкви (ААЦ). Об этом после встречи с Георгием Таргамадзе заявил председатель Студенческого совета Ереванского Государственного экономического университета Нарек Манташян. По его словам, посол Грузии отметил, что причиной разрушения церквей является землетрясения, которые за последние месяцы довольно часто происходят в Тбилиси.
«С сегодняшнего дня мы внимательно будем следить, в каком состоянии находятся наши церкви в Грузии», – сказал Манташян, добавив, что если посол не сдержит свои обещания, подобные акции протеста повторятся.
В минувшую пятницу в столице Грузии развалился армянский храм Сурб Геворг, построенный в 1356 году. ААЦ обвинила власти Грузии в безразличии к сохранению армянских святынь в этой стране, что стало причиной обрушения церкви.