Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ: Զրուցակիցները նշել են երկու դաշնակից երկրների խորհրդարանների փոխգործակցությունը, որը լրացնում է ՌԴ եւ ՀՀ նախագահների քաղաքական երկխոսությունը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ՀՀ խորհրդարանի խոսնակի մամլո քարտուղար Նաիրի Պետրոսյանը:
Ըստ նրա, Գրիզլովի հետ հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ զգացել է ՌԴ աջակցությունը եւ երախտագիտություն է հայտնել դրա համար: Այդ համատեքստում, նա ընդգծել է Ռուսաստանի տրամադրած արտոնյալ վարկի կարեւորությունը, ինչը նպաստեց ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական երկկողմ համագործակցության հարցերը: Նրանք բարձր են գնահատել խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություննների շրջանակներում: Զրուցակիցներըր նաեւ կարծքիներ են հայտնել տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրների, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման, Արցախի խնդրի շուրջ:
Հանդիպմանը նաեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսներին ՌԴ Պետդումայի նախագահի այցը Հայաստան կազմակերպելու վերաբերյալ:
ՀՀ խորհրդարանի խոսնակի մամլո քարտուղարը հաղորդել է նաեւ, որ Մոսկվա կատարած այցի շրջանակներում Աբրահամյանը մասնակցել է «Կարոտ» փառատոնին եւ ծովակալ Իսակովի կիսանդրու բացման արարողությանը:

24 Ноябрь 2009 - 15:38 AMT
21 ноября спикер НС РА Овик Абрамян встретился в Москве с председателем Государственной Думы РФ Борисом Грызловым. Собеседники отметили взаимодействие парламентов двух союзнических стран, которое дополняет на высоком уровне политический диалог президентов РА и РФ. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь спикера парламента Армении Наири Петросян.
По его словам, во время встречи с Грызловым председатель НС РА особо подчеркнул, что Армения всегда ощущала поддержку РФ и выразил признательность армянской стороны. В этом контексте он подчеркнул важность льготного займа, предоставленного Россией и способствовавшего преодолению последствий мирового финансово-экономического кризиса.
В ходе встречи стороны детально обсудили вопросы двустороннего межпарламентского сотрудничества. Они высоко оценили сотрудничество парламентских делегаций в рамках международных организаций. Собеседники также обменялись мнениями по проблемам регионального сотрудничества, нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, Арцахскому вопросу.
На встрече была достигнута также договоренность об организации визита председателя Госдумы РФ в Армению в течение ближайших месяцев.
Пресс-секретарь спикера парламента Армении также сообщил, что в рамках визита в Москву Абрамян принял участие в фестивале «Карот» («Ностальгия») и на церемонии открытия бюста Адмирала Исакова.