Եվրոպական հանձնաժողովն ապագայում ծրագրում է վերացնել անցագրերը Արեւելյան Եվրոպայի որոշ երկրների քաղաքացիների համար: Նման պատասխան է տվել Եվրահանձնաժողովն այն հարցմանը, որը տվել էին Լեհաստանից եվրոպատգամավորներ Լենա Կոլյարսկա-Բոբինսկան եւ Պավել Զալեւսկին:
Սակայն ԵՀ-ն չի ճշտել, թե երբ է ծրագրվում վերացնել անցագրային ռեժիմը եւ որ երկրների քաղաքացիների համար: Շատ եվրոպատգամավորներ Եվրամիության արեւելյան հարեւանների համար անցագրային ռեժիմի վերացման կողմնակիցներ են, եւ այդ հարցն ավելի արդիական է դառնում` հաշվի առնելով Արեւելյան Եվրոպայի քաղաքացիների կողմից ԵՄ երկրների այցելության տոկոսի իջեցումը:
Լենա Կոլյարսկա-Բոբինսկան ընդգծել է, որ մոտ ժամանակներս ԵՄ մասնակիցների, Արեւելյան ու Կենտրոնական Եվրոպայի երկրների համար հարկավոր է անցագրային ռեժիմի վերացման իրական ու հարմար ծրագիր մշակել: «Դա կհամապատասխաներ «Արեւելյան գործընկերության» գաղափարին եւ Եվրամիությունը հարեւանների հետ հարաբերությունների նոր մակարդակի կբարձրացներ»,- ասել է եվրոպատգամավորը, հաղորդում է ԲԵԼՏԱ-ի թղթակիցը:

24 Ноябрь 2009 - 16:55 AMT
Европейская комиссия в будущем планирует отменить визы для граждан некоторых стран Восточной Европы. Такой ответ дала Еврокомиссия на запрос, который подали евродепутаты от Польши Лена Колярска-Бобиньска и Павел Залевский.
Однако ЕК не уточнила, когда планируется отменить визовый режим и для граждан каких стран. Многие евродепутаты являются сторонниками отмены визового режима для восточных соседей Евросоюза, и этот вопрос становится еще более актуальным на фоне падения посещения стран ЕС гражданами Восточной Европы.
Лена Колярска-Бобиньска подчеркнула, что в ближайшее время участникам Евросоюза, странам Восточной и Центральной Европы, необходимо разработать реальный и подробный план отмены визового режима. “Это соответствовало бы идее “Восточного партнерства” и вывело бы Евросоюз на новый уровень отношений с соседями”, – сказала евродепутат, передает корреспондент БЕЛТА.