«Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը Հայաստանի իշխանությունների հետ համագործակցության մասին հասարակ նախադասություն չէր, այն «կոմերցիոն» էր»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, իր առաջարկով ՀԱԿ-ն երեք ծառայություն է մատուցում Հայաստանի իշխանություններին` առաջինը` ճանաչում է ՀՀ ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանի լեյգիտիմությունը, երկրորդը` բոլոր մեղքերը բարդում է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա քաղաքական թիմի վրա, եւ վերջինը` աններելի պայքար է սկսում ՀՅ Դաշնակցության դեմ:
Հովհաննիսյանը նաեւ նկատեց, որ Տեր-Պետրոսյանի հայտարարության մեջ վառ արտահայտված է հաջորդ ընտրությունների ժամանակ «բարիքի» տեսքով ՀՀ նախագահից հատուցում ստանալու նրա ցանկությունը:

“Последнее заявление лидера Армянского национального конгресса (АНК) Левона Тер-Петросян было не простым предложением о сотрудничестве с властями Армении, а “коммерческим”, – заявил на пресс-конференции Ереване руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По его словам, своим предложением лидер АНК оказывает три услуги властям Армении: первое – признает легитимность нынешнего президента РА Сержа Саргсяна, второе – во всех бедах обвиняется экс-президент Роберт Кочарян и его политическая команда и последнее – начинает непримиримую борьбу против АРФ Дашнакцутюн.
Ованнесян также заметил, что в заявлении Тер-Петросяна ярко выражено его желание получить компенсацию на следующих выборах в виде “добра” со стороны президента РА.