Սթ. նոյեմբերի 27-ին ժամը 12.00 Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի կունենա ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիկյանի (Robert Guռdiguian) մամլո ասուլիսը, ով նոյեմբերի 25-ից մինչեւ դեկտեմբերի 3-ը կգտնվի Հայաստանում իր «Ոճրագործության բանակ» (Larmռe du crime) ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերայի առիթով:
Ֆիլմը ներկայացնում էԵրկրորդհամաշխարհային պատերազմիժամանակֆրանսիական Դիմադրության շարժմանմասնակից ՄիսակՄանուշյանի եւիր պարտիզանական խմբի պատմությունը: Ասուլիսինկմասնակցեն նաեւֆիլմի դերակատարներ ԱրիանԱսկարիդը եւՍերժ Ավեդիկյանը, ինչպես նաեւֆիլմի տնօրեն Մալեկ Համզաուին:
Ֆիլմը կցուցադրվի Երեւանում, Մոսկվա կինոթատրոնում նոյեմբերի 29 (հայերեն թարգմանությամբ) եւդեկտեմբերի 1-ին (ֆրանսերեն բնագրով), Ուջանգյուղում (Շիրակիմարզ) նոյեմբերի 28-ին եւԳյումրիում նոյեմբերի 30-ին:
Միսակ Մանուշյանը ֆրանսահայ հակաֆաշիստ եւ Ֆրանսիայի ազգային հերոս է: Ծնվել է Ադիյաման քաղաքում (Թուրքիա), 1906 թ-ն, սեպտեմբերի 1-ն: Հայոց ցեղասպանության ականատես է, որի հետեւանքով նա որբացավ: Սիրիայից նա 1925 թ-ն տեղափոխվել է Ֆրանսիա, ապրում էր Մարսելում եւ Փարիզում, աշխատում էր «Սիտրոեն» գործարանում: Հայրենակիցների հետ ամսագիր էր հրատարակում, որը քարոզում էր ձախ հայացքներ եւ փախստականների շրջանում հայ մշակույթը պահպանելու գաղափարը: 1943 թ-ց, Մաշուշյանի ղեկավարած խումբը, իրագործել է գրեթե 30 հաջող հարձակումներ գերմանական զավթիչների վրա: Մանուշյանը ձեռբակալվեր էր գերմանական հրամանատարությամբ, ենթարկվել է կտտանքների եւ 3 ամիս անց մահապատժի է ենթարկվել իր խմբի 21 անդամների հետ միասին: Հետմահու արժանացել է «Պատվո լեգեոնի» շքանշանին: Նրա անվամբ անվանակոչվել են Փարիզի, Վալանսի, Մարսելի, Գարդանի, Երեւանի փողոցներ եւ հրապարակներ: Մանուշյանի մասին գրել են Պոլ Էլյուարը, Լուի Արագոնը, Շարլ Ազնավուրը, Լեո Ֆերրեն:

29 ноября в ереванском кинотеатре Москва состоится премьера фильма Робера Гетикяна “Преступная армия”. Днем раньше жители села Уджан Ширакской области получат возможность посмотреть фильм, а 30 ноября показ пройдет в Гюмри.
На премьере кроме Робера Гетикяна будут присутствовать исполнители главных ролей Ариан Аскарид и Серж Аведикян, а также директор фильма Малек Гамзауи.
Фильм рассказывает об участнике французского сопротивления Мисаке Манушяне и возглавляемой им партизанской группе.
Мисак Манушян – французский антифашист армянского происхождения, национальный герой Франции. Родился в городе Адыяман (Турция) 1 сентября 1906 года. Очевидец геноцида армян, впоследствии чего Мисак оказался сиротой в Сирии. В 1925 эмигрировал во Францию, жил в Марселе и Париже, работал на заводе «Ситроен». С армянскими соотечественниками выпускал журнал, пропагандирующий левые идеи и сохранение армянской культуры среди эмигрантов. Вместе с женой Мелинэ Манушян участвовал в французском сопротивлении против фашистских захватчиков, активист армянской секции боевой группы «Иммигрантская рабочая сила». С августа 1943 группа под командованием Манушяна совершила почти тридцать успешных нападений на немецких оккупантов. Печально известный нацистский «Красный плакат», изданный тиражом в 15.000 экземпляров, изображал Манушяна: «Манушян, армянин, лидер банды, 56 нападений, 150 погибших, 600 раненных». Был арестован немецким командованием, подвергался пыткам и спустя 3 месяца казнен вместе с 21 членом своей группы («группа Манушяна»). В день казни Манушян написал жене Мелинэ: «Что мне сказать тебе? Во мне все неопределенно, но вместе с тем светло. Я добровольно вступил в армию освобождения и умираю на пороге Победы. Счастливы те, кто будут жить после нас, и наслаждаться радостями грядущего мира и свободы». Посмертно удостоен ордена «Почётного легиона». Его именем (а также именем «группы Манушяна») названы улицы, площади в Париже, Валансе, Марселе, Гардане, Ереване и т. д. О Манушяне писали Поль Элюар, Луи Арагон, Шарль Азнавур, Лео Ферре.