25 Նոյեմբեր 2009 - 11:12 AMT
«Հայաստանը չի հակադրում համագործակցությունը այնպիսի ռազմաքաղաքական դաշինքների հետ, ինչպիսիք են ՀԱՊԿ-ն ու ՆԱՏՕ-ն»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը:
Ըստ Կարապետյանի, Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսի հետ իր հանդիպումներում եւս հաստատվել է այն թեզը, որ համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի հետ չի հակասում համագործակցությանը ՆԱՏՕ-ի հետ, այլ հակառակը` լրացնում է:
Նա նաեւ նշել է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ շրջանակներում սերտորեն համագործակցում է այդ կազմակերպության անդամների հետ, իսկ 2002թ. համագործակցում է նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ` Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում, չհանդիսանալով Դաշինքի անդամ:
Հ.Կարապետյանը նշել է նաեւ, որ մտավախություններ կան կապված ինչպես ՀԱՊԿ-ի, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության վերաբերյալ: «ՆԱՏՕ-ի առումով, այդ դաշինքի որոշ անդամներ, օրինակ, Թուրքիան եւ Ռումինիան, ակտիվորեն համագործակցում եւ զինում են Ադրբեջանին, որն արդեն գերազանցել է Եվրոպայում հասարակ սպառազինության մասին պայմանագրի բոլոր նորմերը»,-ասել է Կարապետյանը:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի հետ կապված մտավախություններին` նա ասել է, որ դրանք կապված են ՌԴ-ի հետ, քանի որ այդ երկիրը սկսել է ակտիվորեն համագործակցել ռազմաքաղաքական ոլորտում Ադրբեջանի հետ, ինչը հակասում է ՀԱՊԿ պայմանագրի ոգուն: «Այստեղ բնական հարց է ծագում` կա տարբերություն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ ՌԴ-ի համար թե ոչ»,-ասել է Կարապետյանը:
Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն պետք է խորացնի համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակներում եւ միաժամանակ սերտ կապեր պահպանի ՆԱՏՕ-ի հետ: «Իսկ ՀԱՊԿ եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներն իրենց հերթին, Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցելու համար, չպետք է նպաստեն Ադրբեջանի սպառազինմանը»,-ասել է Հ.Կարապետյանը:

25 November 2009 - 11:12 AMT
“Armenia does not oppose CSTO with NATO,” Hrayr Karapetyan, Head of NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, told a news conference in Yerevan.
At that he noted that during the meeting with Robert Simons, NATO Secretary General’s Special Representative in South Caucasus and Central Asia, they CSTO and NATO “replenished each other” in terms of allying with Armenia.
According to Karapetyan, Armenia closely cooperates with CSTO member states and since 2002, it has been collaborating with NATO within the frames of Armenia-NATO Individual-Partnership Program (IPAP).
ARFD faction member also pointed out to existing fears in terms of cooperation with both organizations. “As much as cooperation with NATO is concerned, certain members of that political-military bloc, particularly Turkey and Romania, are actively assisting in Turkey’s armament program,” he noted.
With regard to cooperation with CSTO, he particularly focused on Russia which has started an active military-political cooperation with Azerbaijan, something that contradicts the spirit and letter of CSTO Treaty. “At this point a very natural question arises as to whether Russia sees any difference between Armenia and Azerbaijan.”
Karapetyan stressed the importance of Armenia’s extending cooperation within CSTO frameworks while maintaining close ties with NATO. “To maintain effective cooperation with Armenia, CSTO and NATO member states should not assist in Azerbaijan’s armament program,” he said.